Wspieraj wolne media

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu. Wydanie specjalne "Tematu Dnia". Zobacz ciekawe wypowiedzi Kawęckiego, Koprowskiego i Zdziarskiego

0
0
1
Dr Krzysztof Kawęcki, Marek Koprowski oraz Paweł Zdziarski
Dr Krzysztof Kawęcki, Marek Koprowski oraz Paweł Zdziarski / Fot. TVMN

W czwartek w wydaniu specjalnym "Tematu Dnia" gośćmi redaktora Olivera Pochwata był dr Krzysztof Kawęcki, Marek Koprowski oraz Paweł Zdziarski. Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu wypowiedzieli się oni właśnie w sprawie Rzezi Wołyńskiej.

W Polsce 11. lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu. Jednakże do tej pory ukraińscy autorzy unikają jak ognia mówienia o liczbach. Wielu nie jest nawet gotowych przyznać, że na Wołyniu doszło do zbrodni. Ustalenia polskich historyków wyglądają zgoła inaczej. 

Jak podkreśla Grzegorz Motyka w książce "Wołyń'43", w historii Polski czasów drugiej wojny światowej ta zbrodnia stanowi jeden z najkrwawszych epizodów. Specjaliści wiele miejsca poświęcają także próbom oszacowania liczby ofiar.

Prawdopodobne straty ludności polskiej w wyniku ludobójczych działań OUN-UPA i innych ukraińskich organizacji nacjonalistycznych, będące sumą liczb ofiar udokumentowanych i szacowanych dla pięciu województw, wynoszą co najmniej 133 800 Polaków. W różnych miejscach pojawiają się także większe liczby, sięgające od 150 000 do nawet 200 000 ofiar.

Czytaj więcej: 83. rocznica niemieckiej zbrodni w Jedwabnem. Prawda ukrywana przez "polskie" elity? Klejment: "Oddziały SS miały oczyścić zaplecze frontu z radzieckich urzędników"

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu

W czwartek w wydaniu specjalnym "Tematu Dnia" gośćmi redaktora Olivera Pochwata był dr Krzysztof Kawęcki, Marek Koprowski oraz Paweł Zdziarski. Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu wypowiedzieli się oni właśnie w sprawie Rzezi Wołyńskiej.

Warto dodać, że ta kość niezgody będzie, dopóty nie będzie prawdy, nie będzie godnych pochówków naszych rodaków, nie będzie rozliczenia się z tą przeszłością, którego tego rozliczenia na Ukrainie nie ma i nie zapowiada się, aby w najbliższym czasie było - powiedział Paweł Zdziarski.

Władze polskie i ukraińskie, przemilczają i kłamią w tych kwestiach związanych z ludobójstwem - zaznaczył dr Krzysztof Kawęcki, dodając również do listy przedstawicieli Kościoła Katolickiego, Greckokatolickiego oraz Prawosławnego.

Redaktor Pochwat zauważył, że zmiany wprowadzane w podstawie programowej w historii mogą doprowadzić do zaniku pamięci o tragicznym morderstwie Ukraińców na Polakach i innych narodowościach.

Jeżeli nie będziemy dążyć do prawdy to jej brak w nas uderzy - podkreślił Marek Koprowski.

Cały wywiad z Krzysztofem Kawęcki., Markiem Koprowskim oraz Pawłem Zdziarskim można obejrzeć na platformie Facebook, Banbye oraz na kanałach telewizyjnych i aplikacji TV Media Narodowe. 

 

Źródło: tvmn.pl, facebook.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo