Nagroda Nobla 2023 z dziedziny fizyki. Komitet nagrodził trójkę naukowców. Stworzyli nowe narzędzie do badania atomów
Szwedzka Królewska Akademia Nauk ogłosiła nazwiska trojga tegorocznych laureatów Nagrody Nobla z fizyki. To Pierre Agostini, Ferenc Krausz i Anne L’Huillier. Zostali uhonorowani za attosekundową fizykę, umożliwiającą obserwację procesów fizycznych w bardzo krótkiej skali czasowej.
- Szwedzka Królewska Akademia Nauk ogłosiła nazwiska tegorocznych laureatów Nagrody Nobla z fizyki.
- Pierre Agostini, Ferenc Krausz i Anne L’Huillier zostali uhonorowani za attosekundową fizykę.
- Pomoże to dokonywać nowych odkryć w naszym mikroświecie cząsteczek i atomów.
- Zobacz także: Gen. Wroński: Nie ma możliwości odstąpienia od pomocy Ukrainie [NASZ WYWIAD]
Szwedzka Królewska Akademia Nauk ogłosiła nazwiska trojga tegoroczny laureatów Nagrody Nobla z fizyki. Otrzymali ją kolejno: Pierre Agostini, Ferenc Krausz i Anne L’Huillier. Jak podkreślił Komitet Noblowski, stworzyli oni narzędzia, które jeszcze bardziej pomogą zbadać nasz mikroświat.
Podarowali ludzkości narzędzia do badania świata elektronów wewnątrz atomów - podkreślił Komitet Noblowski w uzasadnieniu swojej decyzji.
Zostali uhonorowani za wykorzystanie ultraszybkich impulsów laserowych do badania zachowania cząsteczek w skali miliardowych, miliardowych części sekundy.
BREAKING NEWS
The Royal Swedish Academy of Sciences has decided to award the 2023 #NobelPrize in Physics to Pierre Agostini, Ferenc Krausz and Anne L’Huillier “for experimental methods that generate attosecond pulses of light for the study of electron dynamics in matter.” pic.twitter.com/6sPjl1FFzv — The Nobel Prize (@NobelPrize) October 3, 2023
To z jednej strony nagroda za stworzenie nowego narzędzia badawczego, jak i wykorzystanie go do analizy procesów, których wcześniej nawet nie wyobrażaliśmy sobie, że można obserwować. Attosekunda to czas, przez który światło pokonuje rozmiar atomu.
Nobliści podzielą się po równo nagrodą w wysokości 11 mln koron szwedzkich (ok. 4,41 mln zł). W poniedziałek Komitet Noblowski przyznał nagrodę za wynalezienie szczepionki na COVID-19 bazującej na mRNA.
Historia Nagrody Nobla
Nagroda Nobla to wyróżnienie przyznawane od początku XX wieku za wybitne zasługi dla ludzkości: naukowe, literackie lub w działaniach na rzecz pokoju. Zostało ustanowione ostatnią wolą fundatora - Alfreda Nobla, szwedzkiego przemysłowca i wynalazcy dynamitu. Początkowo było przyznawane w pięciu dziedzinach, jednak w latach 60. ustanowiono dodatkową nagrodę z ekonomii. Laureaci są wyłaniani corocznie, choć zdarzały się lata bez wyróżnionych. Są nimi osoby żyjące, najwyżej trzy w każdej z dziedzin, nie licząc przypadków, kiedy nagrodę pokojową otrzymują całe instytucje.
Pierwsza uroczystość wręczenia tej nagrody odbyła się w Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie w 1901 - Pokojową Nagrodę Nobla otrzymali wtedy Jean Henri Dunant, założyciel Czerwonego Krzyża i Frederic Passy. Od 1902 nagrody są wręczane przez króla Szwecji. Uroczystość odbywa się zawsze 10 grudnia.
Nagrody Nobla są przyznawane corocznie i w następujących dziedzinach:
- fizyki, przez Królewską Szwedzką Akademię Nauk, za „najważniejsze odkrycie lub wynalazek w dziedzinie fizyki”
- chemii, przez Królewską Szwedzką Akademię Nauk, za „najważniejsze odkrycie lub postęp w dziedzinie chemii”
- fizjologii lub medycyny, przez Instytut Karolinska, za „najważniejsze odkrycie w dziedzinie fizjologii lub medycyny”
- literatury, przez Akademię Szwedzką, za „wybitną pracę na rzecz idealistycznych tendencji”
- Pokojowa Nagroda Nobla, przez Norweski Komitet Noblowski, za „najlepszą pracę na rzecz braterstwa między narodami, likwidacji lub redukcji stałych armii oraz za udział i promocję stowarzyszeń pokojowych”.
W 1968 Szwedzki Bank Narodowy ustanowił w dziedzinie ekonomii nagrodę imienia Alfreda Nobla: Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii.
Źródło: rmf24.pl