Na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie otwarto przygotowaną przez IPN wystawę. Opowiada ona o oporze Polaków wobec inwazji Układu Warszawskiego. "Cena wolności jest bardzo wysoka"

0
0
0
Otwarcie wystawy "Nie tylko Siwiec" na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie
Otwarcie wystawy "Nie tylko Siwiec" na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie / Fot. PAP/Tomasz Gzell

We wtorek na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie otwarto przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej wystawę o oporze Polaków wobec inwazji Układu Warszawskiego na Czechosłowację.

  • We wtorek na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie otwarto wystawę o oporze Polaków podczas inwazji Układu Warszawskiego na Czechosłowację.
  • Wystawę otwarto w 55. rocznicę śmierci Ryszarda Siwca, który w proteście dokonał samospalenia.
  • Zastępca ambasadora Słowacji w Warszawie Martin Cimerman podziękował za zorganizowanie wystawy.
  • Zobacz także: Ogromny arsenał broni odkryty przez policję. Śledztwo dotyczy też Małopolski

We wtorek na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie otwarto przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej wystawę o oporze Polaków wobec inwazji Układu Warszawskiego na Czechosłowację. 

Oglądając tę wystawę pamiętajmy, że cena wolności jest często bardzo wysoka - powiedział wiceprezes IPN dr hab. Karol Polejowski.

Wystawę otwarto w 55. rocznicę śmierci Ryszarda Siwca, który kilka dni wcześniej dokonał samospalenia podczas organizowanych przez władze ogólnopolskich dożynek na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie. Autorzy wystawy podkreślają, że dramatyczny protest Siwca przeciwko inwazji wojsk sowieckich i państw Układu Warszawskiego na Czechosłowację nie był jedynym protestem podjętym przez Polaków w kontrolowanym przez komunistów kraju i na emigracji.

To nie tylko Siwiec. Bardzo wielu obywateli ówczesnej PRL dawało wyraz swojej niezgodzie na ucisk, na niesprawiedliwość, na agresję - dodał.

Dodał, że wydarzenia sierpnia 1968 roku i następujące po inwazji na Czechosłowację miały daleko idące konsekwencje trzech narodów.

Czytaj więcej: Supermarkety w Polsce ściągają wzorce z Zachodu. Artykuły bożonarodzeniowe we wrześniu? Niestety to możliwe

Przedstawiciel Słowacji podziękował za wystawę

Zastępca ambasadora Słowacji w Warszawie Martin Cimerman dziękując za zorganizowanie wystawy powiedział, że ludzie tacy jak Jan Palach, Ryszard Siwiec wierzyli w lepszą przyszłość i zginęli za wolność. 

Oddajmy dziś hołd wszystkim znanym i nieznanym bohaterom, którzy odważyli się stanąć w obronie wartości, w które wierzyli - powiedział zastępca ambasadora Słowacji Martin Cimerman.

Dyrektor Zamku Królewskiego prof. Wojciech Fałkowski wspominał, że w czasie inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację przebywał na obozie harcerskim.

Kolejne wieczory przy ognisku harcerskim przekształciły się w dyskusje na temat tego co się dzieje i jaka jest sytuacja wokół Polski oraz wina ówczesnych władz. Już wówczas, na ile było to możliwe patrzyliśmy na te wydarzenia świadomie - podkreślił prof. Wojciech Fałkowski.

Źródło: radiomaryja.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo