Muzeum II Wojny Światowej. Totalna kompromitacja nowego kierownictwa. Prof. Żaryn: "Może należało je zbudować na terenie innego państwa?"
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku usunęło z wystawy głównej ekspozycje dotyczące św. Maksymiliana Marii-Kolbe, bł. Rodziny Ulmów i rtm. Witolda Pileckiego. Tę decyzję skomentował między innymi prof. Jan Żaryn. Nie szczędził on krytycznych słów.
- Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku usunęło z wystawy głównej ekspozycje dotyczące między innymi św. Maksymiliana Marii-Kolbe.
- Kierownictwo muzeum spotkało się z ogólnopolską krytyką.
- Tę decyzję skomentował między innymi prof. Jan Żaryn.
- Zobacz także: Reprezentacja Polski wraca do domu w dobrych humorach. Probierz zadowolony ze stylu: "Tak właśnie chcemy grać w piłkę"
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku usunęło z wystawy głównej ekspozycje dotyczące św. Maksymiliana Marii-Kolbe, bł. Rodziny Ulmów i rtm. Witolda Pileckiego. Prezes IPN, dr Karol Nawrocki, zwrócił uwagę, że polscy bohaterowie zostali usunięci “po cichu”.
Nocą z 24 na 25 czerwca z ponad 5 tys. metrów kwadratowych wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostali usunięci polscy bohaterzy - poinformował we wtorek.
Dr Nawrocki zwrócił się też do prof. Rafała Wnuka, dyrektora muzeum, podkreślił, że “tego typu zachowania nie zostaną zapomniane przez Polskę”.
Muzeum odniosło się do krytyki, przekonując, że chodzi o “spór o rozumienie polskiego patriotyzmu” oraz “starcie dwóch wizji mówienia o przeszłości: refleksyjnej i apologetycznej”. Instytucja zaznaczyła, że zamierza “przywrócić spójność całej wystawie” i zapowiedziała “dalsze kroki w tym kierunku”.
Czytaj więcej: Bąkiewicz wygrał sprawę w sądzie przeciwko posłowi PO. "W taki sam sposób walczymy o interes Polski"
Profesor Żaryn skrytykował decyzję kierownictwa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
W wywiadzie dla "Do Rzeczy" prof. Jan Żaryn skomentował skandaliczną decyzję kierownictwa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wskazał on, że jest to znak uporu, poniesiony kosztem kompromitacji.
Jak tylko okazja się nadarzyła, to nowe-stare kierownictwo z uporem lepszej sprawy, postanowiło dokonać tej samokompromitacji zamiast uznać, że dyrektor Nawrocki miał merytoryczną rację. II Wojna Światowa i polska o niej opowieść bez tych konkretnych postaci, św. Maksymiliana Kolbe, rodziny Ulmów, czy rotmistrza Pileckiego, traci na polskim, niepodległościowym wymiarze - ocenił prof. Jan Żaryn.
Wyjaśnił również, że jako Polacy nie powinniśmy się wstydzić tak wielkich bohaterów walki o niepodległość.
Może należałoby, gdzie indziej sobie muzeum postawić i nim kierować, ale nie na terytorium państwa polskiego? - stwierdził ironicznie profesor.
Źródło: dorzeczy.pl