Kryzys migracyjny w Polsce. Rząd wezwie wsparcie Frontexu? Mroczek: "Rozważamy czy będziemy uzgadniać udział funkcjonariuszy z innych państw"
W piątek radiowóz niemieckiej policji miał przekroczyć przejście graniczne w Osinowie Dolnym i już po polskiej stronie zostawić rodzinę imigrantów z Bliskiego Wschodu. Tymczasem polskie władze rozważają wezwanie wsparcia funkcjonariuszy Frontexu.
- W piątek radiowóz niemieckiej policji miał przekroczyć przejście graniczne w Osinowie Dolnym i już po polskiej stronie zostawić rodzinę imigrantów.
- Tymczasem sytuacja na granicy z Białorusią nadal jest bardzo niebezpieczna.
- Polskie władze rozważają możliwość wezwania pomocy międzynarodowej.
- Zobacz także: Skandaliczna wystawa we Wrocławiu. Jest oświadczenie Jacka Sutryka. "Nie ma na to mojej zgody"
W piątek radiowóz niemieckiej policji miał przekroczyć przejście graniczne w Osinowie Dolnym i już po polskiej stronie zostawić rodzinę imigrantów z Bliskiego Wschodu. Z relacji medialnych wynika, że z zaparkowanego na parkingu policyjnego wozu wysiadły dwie dorosłe osoby i troje dzieci. Radiowóz odjechał, a pozostawione osoby zaczepiały przechodniów i udały się w kierunku jednego z dużych dyskontów.
Jak przekazała Straż Graniczna, przywiezienie i pozostawienie przez niemiecką Policję cudzoziemców w Polsce w Osinowie Dolnym odbyło się z naruszeniem zasad i prawa.
Szybki zwrot do Polski
Cywilne Biuro Śledcze zwróciło też swoją uwagę na szybkie zawrócenie do Polski 11 imigrantów, którzy zostali zatrzymani za mostem Europa w Neurüdnitz. Akcja niemieckiej policji była iście ekspresowa. Piątego czerwca doszło do zatrzymania, przesłuchań i jeszcze tego samego dnia lub następnego rano towarzystwo było w Polsce. Szóstego czerwca o godzinie 15:16 opublikowana została informacja na ten temat.
- Będziemy sprawdzali, czy odbyło się to oficjalnie, czy miała miejsce kolejna podwózka przed sklep – wyjaśnił przedstawiciel biura. - Takie procedury potrafią oficjalnie trwać nawet miesiąc.
Dziennikarze, którzy współtworzą Cywilne Biuro Śledcze sprawdzą też w dużych miastach, czy lokalne władze przygotowują dla imigrantów mieszkania i – jeśli tak – jakie standardy one spełniają? Wszystko w związku z tym, że Unia Europejska przyjąć ma zasadę, że w każdym kraju członkowskim pomoc dla uchodźców ma być jednakowa. Lokale mieszkalne na przykład będą musiały mieć przynajmniej 50 metrów
Czytaj więcej: Czarnek dostał nagrodę "Dzban Roku". Co z nią zrobił? "Drodzy Lewacy…"
Frontex weźmie udział w ochronie polskich granic?
W walce z kryzysem migracyjnym na granicy z Białorusią polskie władze rozważają różne. Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Czesław Mroczek w rozmowie dla "Wirtualnej Polski" wskazał, że do pomocy na granicy mogą zostać zaproszeni funkcjonariusze Frontexu.
Rozważamy czy będziemy uzgadniać udział funkcjonariuszy z innych państw w ramach Frontexu w obronie bezpieczeństwa wschodniej granicy - powiedział wiceminister Czesław Mroczek.
❗️Frontex na granicy? - Rozważamy czy będziemy uzgadniać udział funkcjonariuszy z innych państw w ramach @Frontex.u w obronie bezpieczeństwa wschodniej granicy - mówi @czeslawmroczek w @wirtualnapolska. Wiceszef MSWiA dodał, że zapora na odc. rzecznych dofinansowane jest z UE. pic.twitter.com/BGkcv7Ovkh — Patryk Michalski (@patrykmichalski) June 24, 2024
Wiceszef MSWiA dodał, że zapora na odcinkach rzecznych dofinansowane jest z Unii Europejskiej.
Źródło: tvmn.pl, x.com, wp.pl