Wspieraj wolne media

Można ich zobaczyć w każdy piątek Wielkiego Postu. Arcybractwo Męki Pańskiej przypomina o śmierci

1
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. rmf24.pl

Arcybractwo Męki Pańskiej można zobaczyć w Kaplicy Męki Pańskiej Bazyliki św. Franciszka w każdy piątek Wielkiego Postu. Mają na sobie czarne habity, a ich twarze są zakryte szpiczastymi kapturami - powiedział o. Andrzej Prugar, opiekun Arcybractwa Męki Pańskiej, cytowany przez portal RMF24.pl.

  • Członkowie Arcybractwa mają na głowach kaptury, a w rękach insygnia Męki Pańskiej. Leżą na posadzce Bazyliki i powtarzają "memento homo mori" - "pamiętaj człowiecze na śmierć".
  • Franciszkanin ojciec Andrzej Prugar przypomina, że do Arcybractwa należeli: Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan Kazimierz i Jan III Sobieski.
  • W piątki Wielkiego Postu o godz. 17.00 na krużgankach klasztornych bracia rozpoczynają Procesję Jerozolimską do Kaplicy Męki Pańskiej.

Arcybractwo Męki Pańskiej zwane także Arcybractwem Dobrej Śmierci zostało założone w 1595 roku i do dzisiaj zachowuje tradycyjne stroje oraz praktykuje liturgie pokutne. Bractwo opiekowało się więźniami, młodzieżą terminującą w cechach rzemieślniczych, ubogimi i chorymi. Ubogim zmarłym bracia urządzali pogrzeby i pokrywali koszty ich  pochówków.

Arcybractwo można zobaczyć w Kaplicy Męki Pańskiej Bazyliki św. Franciszka w każdy piątek Wielkiego Postu. Jego członkowie mają na głowach kaptury, a w rękach insygnia Męki Pańskiej. Leżą na posadzce Bazyliki i powtarzają “memento homo mori” - “pamiętaj człowiecze na śmierć”.

Do Arcybractwa należeli królowie

Franciszkanin ojciec Andrzej Prugar przypomina, że do Arcybractwa należeli: Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan Kazimierz i Jan III Sobieski. Zaznaczył, że to nie przez to wprowadzono czarne kaptury, które zakrywają twarze.

Zakrycie głów kapturami ma charakter symboliczny: przed Bogiem jesteśmy równi, nie liczą się nazwiska, tytuły, stan majątkowy - podkreślił o. Prugar.

Kilka lat temu Bractwo powróciło do swoich historycznych strojów. Są to obszerne, czarne habity, przepasane sznurem, z rozszerzającymi się rękawami sięgającymi poza dłonie. Twarze członków zasłaniają kaptury, na plecach mają kapy zdobione malowidłami nawiązującymi do Męki Pańskiej. Te insygnia służą przypominaniu o śmierci, “memento homo mori”.

Czytaj także: Lany Poniedziałek. Skąd się wziął wielkanocny zwyczaj? Jak wyglądał dawniej?

Przygotowanie ludzi na śmierć

Chodziło o to, żeby prowadzić ludzi w pobożności pasyjnej, medytacji Męki Pańskiej. A drugim motywem było przygotowywanie ludzi na śmierć. W Krakowie pomiędzy rokiem 1500 a 1750 udokumentowano 92 epidemie. W jednej z nich zmarło 20 tys. Ludzi - powiedział o. Andrzej Prugar, cytowany przez portal.

W piątki Wielkiego Postu o godz. 17.00 na krużgankach klasztornych bracia rozpoczynają Procesję Jerozolimską do Kaplicy Męki Pańskiej. Po dojściu do Kaplicy zatrzymują się na środku, przed tzw. Latarnią, ozdobioną czterema obrazami przedstawiającymi modlitwę Pana Jezusa w Ogrójcu, Matkę Bożą Bolesną, św. Weronikę i Pana Jezusa na Krzyżu. Tam odprawiane jest nabożeństwo Piętnastu Stopni Męki Pańskiej, polegające na rozważaniu piętnastu wydarzeń związanych z męką Chrystusa - czytamy stronie Instytutu Studiów Franciszkańskich.

 

Źródło: rmf24.pl, isf.edu.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo