Wspieraj wolne media

Mord na Żydach w Jedwabnem. Temat nie został zamknięty i konieczne są ekshumacje

1
0
1
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Fotonews/Wikimedia Commons

10 lipca 1945 roku w Jedwabnem Niemcy dokonali mordu na Żydach. Mimo upływu czasu zbrodnia ta po dzień dzisiejszy nie została ostatecznie wyjaśniona. Nieustannie podnoszony jest też postulat o konieczności wznowienia ekshumacji ofiar morderstwa.

  • Historyk prof. Marek Jan Chodakiewicz: w 2021 r.: To Niemcy odpowiadają za masakrę w Jedwabnem. Polskiego udziału w tej zbrodni właściwie nie ma.
  • Dodał, że ustalone to zostało w ramach wieloletnich badań, których pokłosiem jest dwutomowy zestaw dokumentów publikowany obecnie jako "Jedwabne. Historia prawdziwa: Zbrodnia z 10 lipca 1941 r".
  • Mord na Żydach w Jedwabnem nadal jest kwestią, która ostatecznie nie została wyjaśniona, i zdają sobie z tego sprawę wszystkie strony sporu.
  • Zobacz także: Dziennikarze o patocelebrytach: To co kiedyś było potępianie i wstydliwe, staje się gloryfikacją

Historyk prof. Marek Jan Chodakiewicz w 2021 r. w “DoRzeczy” napisał, że to Niemcy dokonali masowego mordu w Jedwabnem.

Ustaliliśmy to w ramach żmudnych, wieloletnich badań, których pokłosiem jest dwutomowy zestaw dokumentów publikowany obecnie jako “Jedwabne. Historia prawdziwa: Zbrodnia z 10 lipca 1941 r”., tom I: “Śledztwo, przebieg, sprawcy, rekonstrukcja”, tom II: „Dokumenty” (Warszawa: Veritatis Splendor, 2021). Książka ta oparta jest na wszystkich dostępnych źródłach pierwotnych zgromadzonych w archiwach państwowych, prywatnych i innych. Jest kontynuacją naszych wcześniejszych badań i publikacji dotyczących tej zbrodni - napisał historyk.

Nieścisłości

Mord na Żydach w Jedwabnem nadal jest kwestią, która ostatecznie nie została wyjaśniona, i zdają sobie z tego sprawę wszystkie strony sporu.

Jan Tomasz Gross w swojej książce “Sąsiedzi” o mord na Żydach w Jedwabnem oskarżył mieszkańców miasteczka - mieli zabić 1600 osób. Niemcy byli natomiast biernymi obserwatorami. Publikacja zawiera jednak wiele kłamstw. Instytut Pamięci Narodowej po ekshumacji zwłok w 2001 liczbę ofiar ocenił na nie mniej niż 340 osób.

W 1949 roku władze komunistyczne wytoczyły proces przeciw Jedwabnemu. Za udział w zbrodniach na Żydach skazano na długoletnie więzienie 12 osób. W 2000 r. za książką Grossa oskarżono mieszkańców Jedwabnego o to, że wymordowali swoich sąsiadów Żydów.

W marcu 2001 archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przeprowadzili badania grobów Żydów, którzy zginęli w Jedwabnem. Gdy w trakcie prac odkrywano dowody, że część osób zginęła od postrzałów, co wskazywało na to, że wykonawcami mordu byli Niemcy, ekshumację przerwano. Stało się tak na żądanie organizacji żydowskich, ponieważ ich religia zabrania ekshumacji. Lech Kaczyński, ówczesny minister sprawiedliwości, miał podjąć decyzje o zakończeniu ekshumacji 4 czerwca.

Czytaj także: Na Ukrainie odnaleziono zbiorowy grób z ciałami zamordowanych Polaków

“Jedwabne. Historia prawdziwa”

Dokument “Jedwabne. Historia prawdziwa” to jeden z eleatów projektu badawczego nad niemiecką zbrodnią w Jedwabnem realizowanego przez profesora Marka Chodakiewicza z USA i Tomasza Sommera (wydawcę tygodnika “Najwyższy Czas” i wielu prawicowych publikacji). 

W ramach tego projektu ukazała się gigantyczna dwutomowa monografia zawierające setki dokumentów o tej niemieckiej zbrodni, krótsza książka, zawracając streszczenie ustaleń naukowców i film dokumentalny. Projekt został sfinansowany ze zbiórki publicznej i oparty na odtajnionych dzięki wieloletniej batalii sądowej utajnionych aktach śledztwa IPN w sprawie Jedwabnego.

Źródło: dorzeczy.pl, tvmn.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo