Minister Cyfryzacji powołał bardzo ważny zespół. Specjaliści zajmą się Sztuczną Inteligencją. Ma pomóc polskiej gospodarce w rozwoju

1
0
3
Krzysztof Gawkowski, Michał Gramatyka, Paweł Karbownik, Miron Mironiuk, Karol Kurach, Tomasz Czajka, Marek Cygan, Kamila Staryga, Agnieszka Mikołajczyk-Bareła
Krzysztof Gawkowski, Michał Gramatyka, Paweł Karbownik, Miron Mironiuk, Karol Kurach, Tomasz Czajka, Marek Cygan, Kamila Staryga, Agnieszka Mikołajczyk-Bareła / Fot. PAP/Tomasz Gzell

Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski powołał zespół do spraw rozwoju Sztucznej Inteligencji w Polsce. Obywatele mogą zgłaszać własne pomysły, które pozwolą na sprawniejsze działanie polskiej administracji publicznej.

W poniedziałek w siedzibie Ministerstwa Cyfryzacji odbyła się konferencja prasowa, podczas której ogłoszono powstanie zespołu do spraw rozwoju Sztucznej Inteligencji w Polsce. Projekt ten powstał z inspiracji obecnego ministra i wicepremiera Krzysztofa Gawkowskiego. Zespół ten złożony z polskich inżynierów i informatyków ma za zadanie stworzyć rodzimym branżom na wykorzystanie potencjału AI.

Minister Cyfryzacji powołał zespół ds. rozwoju AI w Polsce, co ciekawe można nawet zgłosić swój pomysł jak wykorzystać potencjał AI w doskonaleniu usług publicznych i administracji w Polsce. Misja zespołu PL/AI (ambitnie): dzięki najlepszym inżynierom na świecie, Polska ma szansę wykorzystać rewolucję sztucznej inteligencji i stać się 1 z 10 najbogatszych krajów na świecie do połowy tego stulecia - podaje Michał Podlewski.

Strategiczne projekty w pięciu obszarach

Celem zespołu jest zidentyfikowanie szans i zagrożeń w pięciu kluczowych dziedzinach: bezpieczeństwo, zdrowie, skuteczne państwo, edukacja i rozwój. Ponadto zespół rekomenduje, aby zrealizować 10 projektów strategicznych, które dotyczą wymienionych wcześniej obszarów, po dwa na każdy z nich. Michał Podlewski wymienił kluczowe sektory, które powinny zostać objęte należytą opieką.

  • Bezpieczeństwo: Polska w ostatnich latach padła ofiarą cyberataków, takich jak wyciek 50 tys. numerów PESEL w 2023 r., za który hakerzy zażądali okupu. Sztuczna inteligencja w złych rękach zwiększy częstotliwość i wagę tych ataków. Państwo musi być na to przygotowane. Szczególnie ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieci w Internecie i uchronienie ich przed negatywnym wpływem sztucznej inteligencji.
  • Zdrowie: Sztuczna inteligencja może wydłużyć nasze życia w zdrowiu i zwiększyć jakość opieki medycznej niezależnie od miejsca zamieszkania. Ważnym pierwszym krokiem w wykorzystaniu AI w ochronie zdrowia będzie mądre zbieranie i uporządkowanie zanonimizowanych danych. Algorytmy AI analizują obrazy medyczne, takie jak rentgen, rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa w diagnozowaniu chorób rakowych, i wspierają lekarzy w podejmowaniu decyzji klinicznych. Na ich bazie zbudowane systemy sztucznej inteligencji dostarczają lekarzom opcje leczenia opierające się na analizie ogromnej ilości literatury medycznej i anonimowych danych, oraz umożliwiają zbudowanie zautomatyzowanego systemu umawiania wizyt i przeprowadzania wywiadu medycznego.
  • Skuteczne państwo: Sztuczna Inteligencja może znacząco usprawnić procesy administracyjne, optymalizować działania publiczne oraz dostarczać bardziej precyzyjnych narzędzi analizy danych. Aktualnie, Polska zajmuje 32 miejsce w klasyfikacji E-Government - zestawieniu państw na podstawie ich stopnia zaawansowania i skuteczności w implementacji elektronicznych usług rządowych. Wśród państw Europejskich, nie jesteśmy nawet wśród najlepszych 50%. W ramach grupy planujemy projekty, które mają z jednej strony wspomóc obywateli w szybkim dotarciu do potrzebnych informacji, jak również wspomóc osoby tworzące prawo, aby było ono spójne i proste.
  • Edukacja: Według opublikowanego w 2023r. badania PISA poziom umiejętności matematycznych, przyrodniczych i czytania ze zrozumieniem polskich 15-latków, szczególnie w gminach wiejskich, zdecydowanie się obniżył w ostatnich latach. Polska spadła z 3. na 8. miejsce w Europie w matematyce. Nowe technologie i narzędzia sztucznej inteligencji mogą pomóc wyrównać szansę dzięki wprowadzeniu najlepszych programów i sposobów nauczania do szkół z najsłabszymi wynikami
  • Rozwój: Jeśli chcemy mieć w Polsce najwyższej klasy specjalistów w dziedzinie sztucznej inteligencji, to musimy inwestować w zasoby obliczeniowe bez których nie da się prowadzić badań na najwyższym poziomie. Uważamy, że budowę nowego klastra obliczeniowego należy połączyć z szerszym programem wspierania innowacji opartych o sztuczną inteligencję, tak aby polskie firmy miały wsparcie zarówno merytoryczne jak i obliczeniowe pozwalające na jakościowy skok technologiczny

Czytaj więcej: Jak przestępcy przejmują konta na Facebooku? Eksperci ostrzegają przed phishingiem. Zobacz jak przeciwdziałać złoczyńcom

Zagraniczny kapitał w natarciu. Kto prowadzi zespół?

Warto jednak zwrócić uwagę, że pomimo zaangażowania polskich władz i polskich specjalistów, szefem tego zespołu i jego członkowie pracują obecnie lub pracowały w zagranicznych firmach, co może budzić pewien niepokój społeczny. 

Szefem zespołu, jest Miron Mironiuk, założyciel i prezes firmy Cosmose AI, eskpertami w zespole są: Tomasz Czajka, informatyk, mistrz świata w programowaniu i pracował w SpaceX, Agnieszka Mikołajczyk-Bareła (Senior AI Engineer w Chaptr), Kamila Staryga (współzałożycielka Rita Health), Marek Cygan (współzałożyciel firmy Nomagic, profesor w Instytucie Informatyki na UW), Karol Kurach (współzałożyciel oddziału badawczego Google Brain w Zurychu), Łukasz Kidziński (założyciel Saliency AI) - wymienił Podlewski.

Opiekę ze strony rządu nad pracami zespołu będzie sprawował Wiceminister Cyfryzacji Michał Gramatyka. Sama inicjatywa będzie finansowana z pieniędzy polskich podatników.

 

Źródło: wyborcza.pl, x.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo