Władze Austrii postanowiły wprowadzić obowiązek pracy dla imigrantów
Władze Austrii wprowadzają obowiązek pracy dla migrantów, a ci, którzy odmówią jej podjęcia, otrzymają niższe wsparcie finansowe.
- Od wtorku w Austrii wchodzą w życie przepisy wymagające od osób ubiegających się o azyl pracy 10 godzin tygodniowo w instytucjach federalnych.
- Przepisy pozwalają na skierowanie migrantów do pracy w jednostkach podległych władzom lokalnym oraz w określonych organizacjach.
- Oznacza to, że migranci mogą pracować na przykład w domach opieki, schroniskach, bibliotekach lub ochotniczej straży pożarnej.
- Zobacz także: Chińczycy korzystają z zamachu na na Trumpa. Trwa produkcja i sprzedaż koszulek z wizerunkiem byłego Prezydenta Stanów Zjednoczonych
Od wtorku w Austrii wchodzą w życie przepisy wymagające od osób ubiegających się o azyl pracy 10 godzin tygodniowo w instytucjach federalnych. Przepisy pozwalają na skierowanie migrantów do pracy w jednostkach podległych władzom lokalnym oraz w określonych organizacjach.
Oznacza to, że migranci mogą pracować na przykład w domach opieki, schroniskach, bibliotekach lub ochotniczej straży pożarnej. Z kolei od listopada będą mogli oni być zaangażowani w pracę służb zajmujących się zimowym utrzymaniem infrastruktury komunikacyjnej.
Austria będzie mobilizować migrantów do pracy
Austriacki minister spraw wewnętrznych Gerhard Karner ogłosił w poniedziałek na konferencji prasowej, że służby będą mogły motywować migrantów, którzy próbują unikać pracy.
Jeśli nie będziesz wykonywać żadnej pracy, to twoje kieszonkowe zostanie zmniejszone z 40 do 20 euro. To jedna z wyraźnych konsekwencji - powiedział.
Szef Federalnej Agencji Opieki Andreas Achrainer jest przekonany, że nowe przepisy stworzą nowe możliwości dla migrantów w poszukiwaniu zatrudnienia. Jego zdaniem zdobyte doświadczenie zwiększy ich atrakcyjność na rynku pracy.
Czytaj także: Polska najbardziej przyjaznym krajem dla Żydów? Nie chcą ich nawet w Ameryce
Karta świadczeń rzeczowych
Uruchomiony ma zostać również program pilotażowy przekazywania zasiłków na specjalną kartę płatniczą.
O ile do tej pory pozwalała ona na korzystanie z usług publicznych, o tyle teraz to właśnie na tę kartę będzie przelewany zasiłek, który do tej pory był wypłacany w gotówce. Wysyłamy wyraźny sygnał, że podejmujemy konsekwentne działania przeciwko nadużywaniu świadczeń, a także usprawniamy proces płatności - wyjaśnił Karner.
Już wcześniej austriackie władze wprowadziły obowiązkowe kursy dla imigrantów. Od początku czerwca specjalne szkolenia ukończyło 1653 uchodźców. Władze opracowały w sumie pięć programów nauczania, które obejmują wiadomości z kultury, demokracji, prawa i obowiązków czy równości.
Źródło: dorzeczy.pl