Maturzyści dzisiaj przed ogromnym wyzwaniem. Piszą test z matematyki. Dotychczas nastroje wśród uczniów panują bardzo optymistyczne
W poniedziałek maturzyści zmierzyli się z tzw. królową nauk, czyli matematyką. Jak przyznają maturzyści, egzamin z języka polskiego okazał się być umiarkowanie trudny, szczególnie w porównaniu do ubiegłych lat. Jakie humory będą im dopisywać po maturze z matematyki?
- Za nami egzaminy maturalne m.in. z języka polskiego i obcego. Dotychczas humory dopisywały tegorocznym maturzystom.
- W poniedziałek przyszło im się zmierzyć z trudniejszym przeciwnikiem w postaci testu dojrzałości z matematyki.
- Jak podaje Centralna Komisja Egzaminacyjna do matury w tym roku przystąpiło około 300 tysięcy osób.
- Zobacz także: EPP buntuje się przeciwko eko-rewolucji. Szykuje się porażka Ursuly von der Leyen ws. Fit for 55? "Przepisy wprowadziły w krajach chaos i biurokratyczny koszmar"
Tu po długim weekendzie majowym maturzystom przyszło się zmierzyć z testem z języka polskiego. Zdaniem niektórych z uczniów, egzamin nie był w tym roku wymagający.
Dosyć łatwa. Patrząc na przykładowe maturki z lat poprzednich, to ta była łatwa - stwierdził Jeremi.
Nie za trudny, nie za łatwy - powiedział inny maturzysta Mateusz.
Spodziewałam się troszeczkę bardziej wymagającego egzaminu, ale w porządku było - wyznała Daria.
Czytaj więcej: Wymagania wobec maturzystów zostały ograniczone. Uczniowie mogą popełnić więcej błędów językowych
Egzamin z królowej nauk
Następny był język obcy nowożytny, a dziś abiturienci zdają egzamin dojrzałości z matematyki. W tym roku na maturach spotkały się roczniki, które objęła reforma edukacji z 2017 roku, czyli absolwenci czteroletniego liceum i pięcioletniego technikum.
Mamy formułę, która jest oparta na nowych podstawach programowych, bo to są podstawy programowe, jakie towarzyszą już systemowi 8 plus 4, bez gimnazjów - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Z maturą w tzw. starej formie zmierzyli się głównie absolwenci czteroletnich techników. Na ich egzaminie pojawił się „Pan Tadeusz” i „Przedwiośnie”. Reforma doprowadziła do kumulacji roczników.
Jak poinformował Marcin Smolik dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej do matur przystąpiło blisko 300 tys. osób.
Osób, które są tegorocznymi absolwentami liceów ogólnokształcących, do egzaminu maturalnego zgłosiło się 158 tys., a jeśli chodzi o tegorocznych absolwentów techników to jest to ok. 114 tysięcy - poinformował dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.
Tegoroczne egzaminy maturalne potrwają do 23 maja. Wyniki matury 2023 zostaną ogłoszone przez Centralną Komisję Egzaminacyjną online w piątek 7 lipca 2023 r. w Zintegrowanym Interfejsie Użytkownika o godzinie 8:30.
Źródło: radiomaryja.pl