Marsz Papieski 2 kwietnia. "Nie będzie żadnych przemówień, emblematów partyjnych, politycznych banerów" - Małgorzata Żaryn
Marsz Papieski odbędzie się 2 kwietnia w kilku miastach Polski, w tym w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Inicjatorką i współorganizatorką wydarzenia jest Małgorzata Żaryn, która w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną podkreśliła, że marsz ma być wyrazem wdzięczności i hołdu dla św. Jana Pawła II oraz sposobem na przywrócenie jego osoby i nauczania do polskiej wspólnoty.
Organizatorzy zwracają uwagę na to, że marsz ma mieć charakter całkowicie apolityczny. Nie będzie przemówień, emblematów partyjnych, ani banerów politycznych. Marsz ma być modlitwą, śpiewem i słuchaniem słów papieża. Inicjatorka wydarzenia podkreśla, że chodzi o to, by uczcić pamięć papieża Polaka, przywrócić jego osobę i nauczanie naszej wspólnocie oraz przywrócić nam naszą wspólnotę dzięki jego osobie.
Na Marsz Papieski zapraszamy wszystkich, którzy chcą wyrazić wdzięczność św. Janowi Pawłowi II. Chcemy, by był to wyraz naszej jedności, a nie element polaryzacji – mówi Małgorzata Żaryn.#SerwisKAI pic.twitter.com/BxXJ1dc0mr
— Agencja KAI (@agencja_KAI) March 25, 2023
Marsz Papieski jest inicjatywą społeczną, organizowaną oddolnie, choć formalnie jako organizator występuje Centrum Życia i Rodziny. Jak podkreśla Małgorzata Żaryn, celem marszu jest pokazanie społecznej potrzeby przekazu dobra w przestrzeni publicznej, a także potrzeby pokazania, że chrześcijanie, katolicy i wszyscy ci, którzy uznają wartości chrześcijańskie i patriotyczne, są wspólnotą. Wymagają szacunku dla siebie i nie mogą już pozwalać na dalsze przekraczanie granic i szarganie świętości.
Organizatorzy starają się unikać konfrontacyjnego charakteru marszu. Zapewniają, że nie będzie miejsca na żadne przemówienia, emblematy partyjne ani banery polityczne. Chcą, by marsz był całkowicie apolityczny, a ewentualna przynależność partyjna uczestników pozostaje ich prywatną sprawą.
Marsz w Warszawie
Marsz warszawski wyruszy o godzinie 11:00 z Ronda Dmowskiego. Przejdzie ulicami Marszałkowską, Królewską, Krakowskim Przedmieściem do Placu Zamkowego. Na Placu Piłsudskiego pod Krzyżem Papieskim, pod pomnikiem Prymasa Tysiąclecia i przed kościołem św. Anny zostaną złożone kwiaty. Marsz zakończy się przy archikatedrze św. Jana Chrzciciela, gdzie o godzinie 12.30 będzie odprawiana msza święta.
Czytaj także: https://tvmn.pl/Rosja-planuje-rekrutacje-400-tys-zolnierzy-kontraktowych-informuje-Bloomberg-499a
TRASA MARSZU
Romana Dmowskiego ➜ Marszałkowska ➜ Królewska ➜ Krakowskie Przedmieście ➜ Plac Zamkowy ➜ Archikatedra św. Jana Chrzciciela
Źródło: TVPInfo