230 tys. powołań do wojska tylko w tym roku. Pracownicy IT wzywani najchętniej
Ministerstwo Obrony Narodowej wzywa pracowników sektora IT. Programiści i inżynierowie zatrudnieni w firmach IT otrzymują pierwsze wezwania do stawienia się w centrach regionalnych.
- Tam mają otrzymać przydziały mobilizacyjne i karty, a w razie wybuchu wojny stawić się w określonych miejscach.
- Pracownicy, którzy otrzymali wezwania do wojska, nie muszą martwić się nieobecnością w pracy.
- Będzie ona usprawiedliwiona, aczkolwiek za ten dzień nie otrzymają wynagrodzenia. Mogą otrzymać rekompensatę z powodu utraconego zarobku.
- Zobacz także: Druga wojna światowa karą za aborcję? W takim razie czeka nas trzecia. Burza w sieci po słowach Godek
Programiści otrzymali wezwania
Wojsko wysyła wezwania i okazuje się, że powołanie otrzymać może także osoba, która nie ma nic wspólnego z armią i obronnością. Przydział mobilizacyjny otrzymać mogą i już otrzymują w wojskowych centrach rekrutacji pracownicy branż, które szczególnie interesują armię.
W ostatnim czasie do wojska zaczęli być wzywani specjaliści. Są wśród nich między innymi programiści oraz operatorzy dronów. Mają oni pomóc w rozwijaniu potencjału technologicznego w armii - informuje dziennik Forsal.
Osoby, które otrzymały wezwanie, zobowiązane są do stawienia się w wojskowych centrach rekrutacyjnych. Tam otrzymają przydział mobilizacyjny.
Wojsko Polskie już sprawdza możliwości obronne naszego kraju w związku z zagrożeniem ze strony Rosji, która wciąż prowadzi wojnę w sąsiedniej Ukrainie. Ministerstwo Obrony narodowej planuje w tym roku przeprowadzić ćwiczenia wojskowe, do których wezwanych zostanie 230 tys. osób.
Co oznacza wezwanie do wojska?
Wezwanie nie jest równoznaczne z powołaniem do wojska. To jedynie kwalifikacja, pozwalająca dopełnić procedur na wypadek ewentualnego zagrożenia. W razie konfliktu zbrojnego i wybuchu wojny osoby posiadające karty mobilizacyjne będą musiały stawić się w konkretnych miejscach.
Niestawienie się na kwalifikację wojskową może skutkować karą. Regulują to przepisy Ustawy o obronie ojczyzny. W przypadku niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny wójt, burmistrz lub prezydent miasta nakłada na grzywnę albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez policję.
Kwalifikacja wojskowa to badania, które pomagają określić zdolności (zarówno fizyczne, jak i psychiczne) do służby wojskowej. Po zakończeniu kwalifikacji każdy rekrut otrzymuje kategorię wojskową, która sygnalizuje stopień zdolności do służby wojskowej. Osoby, które otrzymują kategorię A są zdolne do służby wojskowej, a te z kategorią B czasowo niezdolne do służby wojskowej.
Źródło: bankier.pl