Wspieraj wolne media

Unijna polityka klimatyczna i jej negatywne skutki. Lachowicz: "Nie da się zrobić strategii jednolitej dla 27 krajów"

0
0
0
Marek Lachowicz
Marek Lachowicz / Fot. TVMN

We wtorek gościem redaktora Olivera Pochwata w programie TV Media Narodowe "Najważniejsze pytania" był ekonomista Marek Lachowicz. Skomentował on unijną politykę klimatyczną.

We wtorek gościem redaktora Olivera Pochwata w programie TV Media Narodowe "Najważniejsze pytania" był ekonomista Marek Lachowicz. Skomentował on unijną politykę klimatyczną w tym system sprzedaży praw emisji gazów cieplarnianych i regulacji budynkowych ETS2.

Nie da się zrobić strategii jednolitej i optymalnej dla 27 państw członkowskich - podkreślił Marek Lachowicz.

Cały wywiad z Markiem Lachowiczem można obejrzeć na platformie Facebook oraz na kanałach telewizyjnych i aplikacji TV Media Narodowe. 

Czytaj więcej: Władze Amsterdamu rozważają legalizację kokainy. "Mniej szkodliwa niż alkohol"

Parlament Europejski zatwierdził dyrektywę budynkową

Parlament Europejski przegłosował nowelizację dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, zwanej budynkową. Ma ona sprawić, że do 2030 r. znacznie zmniejszą się emisje gazów cieplarnianych i zużycie energii w budownictwie. Do 2050 r. sektor ten ma stać się neutralny dla klimatu. Ma ona również doprowadzić do renowacji większej liczby budynków o najgorszych parametrach. Ponadto ma poprawić wymianę informacji na temat charakterystyki energetycznej.

Dyrektywa mówi, że w przypadku budynków mieszkalnych "państwa członkowskie muszą wprowadzić środki zapewniające zmniejszenie średniego poziomu zużywanej energii pierwotniej o co najmniej 16 proc. do 2030 roku i co najmniej 20-22 proc. do 2035 roku".

Do 2040 roku państwa członkowskie Unii Europejskiej będą musiały całkowicie wycofać się z używania paliw kopalnianych w ogrzewaniu i chłodzeniu. To za sprawą dyrektywy, która została przegłosowana dziś w Parlamencie Europejskim. Europoseł PiS Anna Zalewska wprost wyjaśnia, że dla Polaków oznacza ona "ubóstwo mieszkaniowe i energetyczne".

Dyrektywa dotycząca budynków została przegłosowana głosami 370 "za", 199 "przeciw". 46 europosłów wstrzymało się od głosu.

Źródło: tvmn.pl, x.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo