Szkodliwa polityka klimatyczna Brukseli. Unia Europejska dąży ku zacofaniu energetycznemu. Kwaśniewski: "Uważasz, że Europejski Zielony Ład to nic takiego?"
Prezes Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewski podsumował ostatnie miesiące w sprawie polityki klimatycznej prowadzonej przez Komisję Europejską. Przypomniał on o kilku ważnych uzgodnieniach na szczytach w Brukseli.
- Prezes Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewski podsumował ostatnie miesiące w sprawie polityki klimatycznej prowadzonej przez Komisję Europejską.
- W ostatnich dwóch miesiącach przyjęto wiele projektów w kwestii Fit for 55.
- Chodzi między innymi o tzw. neutralność emisyjną budynków, czy też wycofanie kotłów na paliwa kopalniane.
- Zobacz także: Demagog przeanalizował najważniejsze dzienniki informacyjne. Jak sprawdziło się TVP pod nowym kierownictwem?
Prezes Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewski podsumował ostatnie miesiące w sprawie polityki klimatycznej prowadzonej przez Komisję Europejską. Przypomniał on o kilku ważnych uzgodnieniach na szczytach w Brukseli.
Uważasz, że Europejski Zielony Ład to nic takiego? - zapytał się prowokacyjnie Jerzy Kwaśniewski.
Przedstawił on akty, które uzgadniane były w ostatnich dwóch miesiącach jako część "Fit for 55".
- 7.12.2023: Uzgodniona neutralność emisyjna budynków do 2030, a starszych do 2050. Wycofanie kotłów na paliwa kopalniane do 2040.
- 14.12.2023: Uzgodniono przepisy o nadzwyczajnym raportowaniu przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju: środowiska, praw człowieka, środków antykorupcyjnych, kwestii różnorodności. Eksperci szacują, że to setki miliardów Euro kosztów dla biznesu. Do odejścia od podobnych rozwiązań zachęcają w USA Republikanie.
- 18.01.2024: Porozumienie co do niższych emisji CO₂ z ciężarówek, autobusów i przyczep.
- 29.01.2024: Uzgodniono nowe normy dotyczące ścieków komunalnych. Każda wieś ponad 1000 mieszkańców będzie musiała zapewnić oczyszczanie ścieków o wyśrubowanych normach.
- 2.02.2024: Uzgodniono przepisy pod hasłem "Gospodarka o obiegu zamkniętym". Nowa dyrektywa nakazuje naprawianie, zamiast wymiany, a do tego... stworzenie centralnego portalu rejestrującego wszystkie naprawy towarów, pośredniczącego w naprawach i wymianie.
- 6.02.2024: Uzgodniono "Akt o przemyśle neutralnym emisyjnie".
Uważasz, że Europejski Zielony Ład to nic takiego?
Oto akty uzgadniane tylko przez ok 60 dni, jako część "Fit for 55" (jak widać, to obszerna kategoria):
7.12.2023: Uzgodniona neutralność emisyjna budynków do 2030, a starszych do 2050. Wycofanie kotłów na paliwa kopalniane do… — Jerzy Kwaśniewski (@jerzKwasniewski) February 19, 2024
Czytaj więcej: Rolnicy mają blokować centrum dystrybucyjne Biedronki. "Sprowadza towar z Ukrainy"
Protesty rolników w całej Polsce
W całej Unii Europejskiej protestują rolnicy, w piątek protest rozpoczęli polscy gospodarze, którzy nie zgadzają się na import produktów rolnych z Ukrainy, zwracają też uwagę na pogarszającą się sytuację rolnictwa w UE, chodzi m.in. o Zielony Ład. Blokady dróg w różnych częściach kraju należy spodziewać się do 10 marca.
Protestujący na granicy z Ukrainą w Dorohusku rolnicy zatrzymali w weekend trzy ukraińskie ciężarówki i wysypali z nich zboże na jezdnię. Sprawa ta oburzyła między innymi ambasadora Ukrainy w Polsce, Wasyl Zwarycz domaga się “zdecydowanej reakcji” polskich władz i ukarania winnych.
Z kolei mer Lwowa Andrij Sadowy nazwał polskich rolników prowadzących protest na granicy z Ukrainą “prorosyjskimi prowokatorami”.
Minister rolnictwa Czesław Siekierski został zapytany w TVP Info, czy prokuratura powinna ścigać tych, którzy rozsypali ukraińskie zboże. Odpowiedział, że “na pewno zachowanie rolników było niewłaściwe, naganne i zbyt emocjonalne”.
Ale w tym proteście rolniczym w różnych krajach tego typu sytuacje występują. Często się zdarza, że rolnicy w jakiś sposób wyrzucają wiezione towary - zaznaczył.
Siekierski stwierdził też, że “sytuacja jest wyjątkowa, bo rolnicy są w bardzo trudnym położeniu, bo nie mają środków finansowych na kontynuowanie procesu produkcji”.
Zapytany o żądania Ukrainy, która chce ukarania polskich rolników, Siekierski ocenił, że wypowiedzi ukraińskich polityków “były trochę na wyrost”, dodał też, że “powinni ważyć słowa i rozumieć sytuację”.
Ja oczywiście zawsze będę bronił rolników. Bronię ich sytuacji ekonomicznej, staję po ich stronie także na protestach, bo uważam, że rolnicy protestują w słusznej sprawie. Protestują także w imieniu nas jako konsumentów - zaznaczył minister rolnictwa.
Źródło: tvmn.pl, x.com