Wspieraj wolne media

Kryzys na polskim rynku malin: Mrożonki z Ukrainy powodują spadek cen i rozważany jest skup interwencyjny

2
0
1
Minister Telus
Minister Telus / Fot. Twitter

Polski rynek malin zmaga się z poważnym kryzysem po napływie dużej ilości mrożonych malin z Ukrainy. Skupy zanotowały spadek cen, a protesty sadowników doprowadziły do przerwania zbiorów. Resort rolnictwa rozważa wprowadzenie skupu interwencyjnego, podczas gdy Związek Sadowników apeluje o kontrolę napływu produktów spoza kraju. Sytuacja ta pogłębia trudności w uprawie malin, które są kosztowne i niezmechanizowane.

Światło dzienne wychodzi na kolejne czynniki wpływające na kryzys na polskim rynku malin. Jak twierdzi Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Robert Telus, problem nie dotyczy wyłącznie napływu mrożonych malin z Ukrainy. Wskazał, że istnieje również problem z nadmierną ilością malin skupionych w poprzednich latach po wysokich cenach. W związku z tym, resort rolnictwa poszukuje rozwiązań, które pomogą producentom malin i plantatorom w zmierzeniu się z obecną sytuacją.

Był kryzys zbożowy jest kryzys malinowy

Jedną z możliwości rozważanych przez resort rolnictwa jest przeprowadzenie skupu malin przez firmy państwowe. Ta propozycja ma na celu ochronę interesów polskich producentów i zrównoważenie rynku. Jednocześnie Minister Telus podkreślił, że sytuacja na rynku zbóż się uspokaja, a około 70 procent nadwyżki zostało już ściągnięte od rolników.

Jednak niepokoje wzbudzają zapowiedzi zniesienia zakazu importu zbóż z Ukrainy, które wygłosiła przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen. Resort rolnictwa zamierza interweniować w tej sprawie i liczy na współpracę krajów przyfrontowych oraz utworzenie koalicji w celu ochrony interesów polskich producentów. Planowane jest spotkanie ministrów rolnictwa, na którym omówiony zostanie ten problem, a przedstawiciele Ukrainy zostaną również zaproszeni.

Konkurencja polskiego rolnictwa z ukraińskim 

Kryzys na polskim rynku malin stanowi wyzwanie dla polskich sadowników, którzy zmagają się zarówno z napływem taniej konkurencji z Ukrainy, jak i z wewnętrznymi problemami branży. Wartość uprawy malin w Polsce jest wysoka ze względu na koszty zakupu sadzonek, nawożenie i systemy nawadniające. Ponadto, zbieranie owoców wiąże się z wysokimi kosztami pracy ręcznej, których nie można zastąpić maszynami.

Sadownicy domagają się skutecznych rozwiązań, które ochronią ich interesy i zapewnią stabilność rynku malin. W obliczu obecnego kryzysu, kluczowe będzie działanie rządu i podejmowanie odpowiednich środków interwencyjnych, aby wesprzeć sektor sadowniczy i przywrócić równowagę na rynku malin.

Źródło: tvmn.pl, TvTrwam

Sonda
Wczytywanie sondy...
2
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo