Kryzys demograficzny. Czy system emerytalny wytrzyma?
Główny Urząd Statystyczny przedstawił niepokojące dane demograficzne. W ciągu roku Polska skurczyła się o 141 tys. obywateli. Co to oznacza? Jeśli dzietność się nie poprawi, w przyszłości pojawi się problem, by utrzymać rosnące grono emerytów.
- Wiek emerytalny stał się temat przedwyborczej dyskusji nie tylko z uwagi na zbliżające się referendum
- Dane GUS nie pozostawiają złudzeń: Polska starzeje się w niepokojącym tempie
- Najnowsze statystyki stawiają pod znakiem zapytania stabilność polskiego systemu emerytalnego
- Zobacz także: Szykuje się wielki powrót! Artur Binkowski znów w ringu
Polska starzeje się. Wiek emerytalny w górę?
Liczba ludności Polski na koniec roku 2022 wyniosła 37 mln 766 tys. osób, czyli o ponad 141 tys. mniej, niż w końcu 2021 r. - wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego na temat sytuacji demograficznej kraju. W ciągu roku na każde 10 tys. ludności ubyło 37 osób.
Nie pomagają też ujemne wskaźniki urodzeń. Współczynnik przyrostu naturalnego (na 1000 ludności) wyniósł –3,8 promila, w stosunku do –4,9 promila w 2021 r.
🚨Najnowsza prognoza @GUS_STAT dot. liczby ludności Polski 🇵🇱 do 2060 roku - wariant optymistyczny spadek liczby ludności o 3 mln osób wariant pesymistyczny spadek o 11,1 mln osób @Domanski_Andrz @DrabinskiAriel @Skalinskalin @tomaszwyluda więcej: https://t.co/CMfd4gkuyb pic.twitter.com/lhUx9RQIPM — Instytut Emerytalny (@Inst_Emerytalny) August 31, 2023
W roku 2022 ujemna wartość przyrostu naturalnego była czterokrotnie wyższa, niż w 2019 roku, kiedy odnotowywano ubytek na poziomie 9 osób na 10 tysięcy ludności. Dla porównania, w okresie wyżu demograficznego lat 50–tych na każde 10 tys. osób przybywało ok. 200 osób, natomiast w latach 80–tych – ok. 100. Według danych GUS, "aby zapewnić stabilny rozwój demograficzny kraju, to (...) na każde 100 kobiet w wieku 15–49 lat – powinno przypadać średnio co najmniej 210–215 urodzonych dzieci, tymczasem obecnie przypada ok. 126". To rodzi pytania, chociażby o stabilność systemu emerytalnego.
Grono seniorów będzie się powiększać, zaś rynek pracy zasilać będzie coraz mniej młodych pracowników odprowadzających składki na rzecz obecnych seniorów. Recepta? OECD mówi o potrzebie podniesienia wieku emerytalnego w Polsce. W rekomendacjach organizacji czytamy, iż kobiety w Polsce powinny przechodzić na emeryturę w tym samym wieku co mężczyźni, a zatem konieczne jest zrównanie i podniesienie wieku emerytalnego. Zdaniem OECD wiek emerytalny dla obu płci powinien sięgnąć 67 lat.
Źródło: tvmn.pl, radiozet.pl