Hodowla zwierząt na futro będzie zakazana? Krajewski: "Nikt nie będzie ograniczał hodowli w Polsce"
W wywiadzie przeprowadzonym przez Olivera Pochwata z TV Media Narodowe na korytarzu sejmowym, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego-Trzecia Droga Stefan Krajewski uspokajał Polaków w kwestii hodowli zwierząt na futra.
- Wiceminister Rolnictwa Michał Kołodziejczak zapewnia, że Premier Donald Tusk nie zlikwiduje branży futrzarskiej.
- Zapewniał o tym również poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego-Trzecia Droga Stefan Krajewski.
- W rozmowie z Oliverem Pochwatem z TV Media Narodowe zapowiedział również rozmowy z producentami w przypadku zmiany planów.
- Zobacz także: Tusk jednak nie jest "przyjacielem" Brukseli? Polska znów może trafić do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Warszawa nie spełnia paru wymogów
W wywiadzie przeprowadzonym przez Olivera Pochwata z TV Media Narodowe na korytarzu sejmowym, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego-Trzecia Droga Stefan Krajewski uspokajał Polaków w kwestii hodowli zwierząt na futra. Jak przekazał polityk, Premier Donald Tusk w rozmowie z Wiceministrem Rolnictwa Michałem Kołodziejczakiem podkreślił, że nikt nie zakaże hodowli.
Nikt nie będzie ograniczał hodowli w Polsce - powiedział poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego-Trzecia Droga Stefan Krajewski.
🗨️@StefanKrajewski w #SEJM o hodowli zwierząt na futra: Nikt nie będzie ograniczał hodowli w Polsce. pic.twitter.com/3BfPshkKum — TVMN (@TVMediaNarodowe) February 8, 2024
Zielony ład i unijna rewolucja energetyczna
W 2022 roku Parlament Europejski zatwierdził plan redukcji emisji gazów cieplarnianych co 55 proc. do roku 2030 porównaniu z poziomem w 1990 roku, podał europarlament. Przyjął reformę systemu handlu emisjami stosunkiem głosów 413 do 167, natomiast 57 posłów wstrzymało się od głosu.
Reforma ta przewiduje wyższy poziom ambicji w systemie ETS. Sektory już objęte systemem mają do 2030 roku obniżyć poziom emisji gazów cieplarnianych o 62 proc. w porównaniu z poziomem w roku 2005 - czytamy w komunikacie Parlamentu Europejskiego.
Przypomnijmy, że kwestia ETS od dawna budzi duże kontrowersje. Reforma zakłada też stopniowe wycofywanie bezpłatnych uprawnień do emisji w latach 2026–2034, podano także.
Ponadto ma powstać odrębny system ETS II dla paliw, które wykorzystuje się w transporcie drogowym i do ogrzewania budynków. W ramach systemu Unia planuje wprowadzić opłaty od emisji gazów cieplarnianych z tych sektorów w 2027 roku. Przepisy te są zgodne z unijnym prawem o klimacie, zastrzegł PE.
Źródło: tvmn.pl, x.com