Wspieraj wolne media

Europejski Instrument na rzecz Pokoju. Kraje Rady Europejskiej podjęły decyzję ws. dostaw amunicji na Ukrainę. Borrell: "Nie ma lepszej demonstracji determinacji UE"

2
1
0
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell / Fot. Youtube

Rada Europejska zdecydowała ws. dalszego wspierania Ukrainy amunicją pochodzącą z państw członkowskich. Finansowanie Kijowa odbywa się w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju.

  • Pod koniec marca Bruksela zdecydowała o przyznaniu Ukrainie kolejnych 2 mld euro wsparcia.
  • Dofinansowanie dotyczy kupna amunicji na terenie Unii Europejskiej. Warto tu zwrócić uwagę, że jest ona produkowana w Polsce, Francji i Niemczech.
  • Dopiero w czwartek decyzję w tej sprawie została podjęta przez europejskich przywódców w ramach Rady Europejskiej.

Rada Europejska uzgodniła przeznaczenie 1 mld euro w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju na wsparcie ukraińskich sił zbrojnych. Środek ten pozwoli zwrócić państwom członkowskim koszty amunicji przekazanej Ukrainie z ich zapasów. Jednakże, europejscy przywódcy nadal nie ustalili, jak ma zostać przekazany drugi miliard euro. 

Dzisiejszą decyzją wprowadzamy w życie pierwszą część historycznego porozumienia osiągniętego przez przywódców UE w sprawie wsparcia natychmiastowej dostawy amunicji artyleryjskiej o wartości 1 miliarda euro dla ukraińskich sił zbrojnych. Nie ma lepszej demonstracji determinacji UE w dalszym wspieraniu uzasadnionego prawa Ukrainy do samoobrony przed brutalnym rosyjskim agresorem - wyjaśnił szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Z kwoty 2 mld euro połowa ma być przeznaczona na refundację dostaw amunicji z magazynów państw członkowskich. Obecnie w tych magazynach nie ma jednak wystarczającej liczby pocisków, dlatego pojawił się postulat zakupu poza granicami UE.

Temu sprzeciwiła się jednak Francja. W tej sytuacji rozwiązaniem byłoby pozyskiwanie amunicji w państwie trzecim na zasadzie donacji, a następnie refundacja z magazynów państwa członkowskiego poprzez przekazanie innego uzbrojenia państwu trzeciemu. W tej sprawie trwają rozmowy - podawały media.

Czytaj więcej: Kijowska ulica miała upamiętniać nazistowskiego kolaboranta Wołodymyra Kubijowycza. Nie dopuścił do tego ambasador Izraela

Amunicja dla Ukrainy

Państwa członkowskie ciągle jednak nie uzgodniły przeznaczenia drugiego miliarda euro. Według nieoficjalnych informacji Francja blokuje decyzję w tej sprawie. Chce m.in., aby refundacja kosztów zamówień możliwa była nie tylko w przypadku amunicji, ale też rakiet. Decyzja o sfinansowaniu przez Unię Europejską dostaw amunicji na Ukrainę zapadła w marcu na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli.

O dostawy amunicji apelował wcześniej prezydent Ukrainy podczas swojej wizyty w Brukseli. Chodzi o amunicję 155 mm, która jest wykorzystywana w precyzyjnej artylerii dalekiego zasięgu.

Na terenie Unii Europejskiej jest ona obecnie produkowana w Polsce, Francji i Niemczech. Używa się jej w polskich armatohaubicach KRAB, które zostały przekazane stronie ukraińskiej.

Źródło: tysol.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
2
1
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo