Wspieraj wolne media

Kijowska ulica miała upamiętniać nazistowskiego kolaboranta Wołodymyra Kubijowycza. Nie dopuścił do tego ambasador Izraela

1
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Jedna z kijowskich ulic mogła być nazwana imieniem nazistowskiego kolaboranta i funkcjonariusza SS Wołodymyra Kubijowycza. Interweniował ambasador Izraela.

  • W Kijowie rozpoczęła się kolejna edycja akcji ws. zmiany nazw 27 ulic i placów, których nazwy związane są z Rosją.
  • Jedna z ulic mogła być nazwana na cześć Wołodymyra Kubijowycza, współtwórcy dywizji SS "Galicja". W tej sprawie interweniował Izrael.
  • Głosowanie na nazwy odbywa się za pośrednictwem miejskiej aplikacji "Cyfrowy Kijów" i trwa do 16 kwietnia.

Kijów w ramach derusyfikacji przestrzeni publicznej zmienia nazwy ukraińskich ulic i placów. Radni miasta chcą np. zmienić nazwę ulicy upamiętniającą rosyjskiego i radzieckiego pisarza Pawła Bażowa.

Kijów chciał nazwać ulicę na cześć hitlerowskiego kolaboranta

Nazwy zaproponowane przez komisję ekspertów ds. historii w Radzie Miasta Kijowa pojawiły się w aplikacji Kyiv Digital, gdzie głosowanie potrwa do 16 kwietnia. Ulicy zarekomendowano nadanie nazwy ku czci Serhija Naboki (dziennikarza), Jurija Pokalczuka (pisarza) lub Braci Tymoszenków.

Zasugerowano również, aby ulica była nazwana na cześć Wołodymyra Kubijowycza, hitlerowskiego kolaboranta, współorganizatora dywizji Waffen-SS Galizien, zwolennika OUN-M i wysiedleń Polaków. Do 11 kwietnia ta opcja miała większość głosów.

Ambasador Izraela interweniował

Sprawę uhonorowania w Kijowie Kubijowycza nagłośnił w mediach Przewodniczący Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego Eduard Dolinsky. Zaznaczyłł, że ukraiński kolaborant jest współodpowiedzialny za mordy na Żydach, w tym ponad 150 tys. Żydów ze Lwowa. Dodał też, że w głosowaniu opcja nazwania ulicy imieniem Kubijowycza zyskała ponad 30 proc. głosów, czyli większość.

W sprawie interweniował ambasador Izraela na Ukrainie, Michael Brodsky, który rozmawiał z merem Kijowa Witalijem Kliczko. Dyplomata we wtorek poinformował na w mediach społecznościowych, że “ta nieodpowiednia inicjatywa nie pójdzie naprzód”.

Czytaj także: Reorganizacja wycieczek z Izraela do Polski. Umowa polepszy stosunki?

“Ambasador Polski nie widział problemu?”

Dziennikarz portalu Kresy.pl zapytał w mediach społecznościowych, czy polski ambasador nie widział problemu w nazwaniu jednej z ulic w Kijowie imieniem nazistowskiego kolaboranta.

Zrezygnowano po interwencji ambasadora Izraela. Ambasador Polski nie widział problemu? - napisał na Twitterze.

Do tej pory inne nazwy nadano już 300 obiektom. Ostatni raz kijowscy radni głosowali 23 marca - wtedy zmieniono nazwy 16 ulicom.

Źródło: kresy.pl, wprost.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo