Konferencja "Zdrowie Seniora 2023" w Warszawie. Eksperci zwrócili uwagę starszym osobom na zbilansowaną dietę. Aktywność fizyczna wspiera długowieczność
W Warszawie odbyła się konferencja "Zdrowie Seniora 2023". Eksperci z dziedziny geriatrii i neurologii przypominali, że prawidłowo zbilansowana dieta, regularna aktywność fizyczna, unikanie używek oraz zdrowy sen to recepta na dobrą jakość życia na starość.
- W Warszawie odbyła się konferencja "Zdrowie Seniora 2023", na której wypowiedzieli się lekarze i dietetycy.
- Eksperci z dziedziny geriatrii i neurologii wskazali jak aktywność fizyczna wpływa na zdrowie seniorów.
- Podczas konferencji lekarze zwracali uwagę, że w podeszłym wieku istotne jest aktywne wspieranie funkcji mózgu.
- Zobacz także: Większość samobójców i bezdomnych to mężczyźni. Polityk Konfederacji postanowił zwrócić uwagę na problemy mężczyzn
Prawidłowo zbilansowana dieta, regularna aktywność fizyczna, unikanie używek oraz zdrowy sen to recepta na dobrą jakość życia na starość. Przypominali o tym eksperci z dziedziny geriatrii i neurologii podczas konferencji "Zdrowie Seniora 2023" w Warszawie.
Czytaj więcej: Osoby zaszczepione na COVID-19 są mniej płodne? Interesujące wyniki badań. Na zachodzie powstają specjalne grupy randkowe
Eksperci wskazali jak seniorzy powinni dbać o siebie
Podczas konferencji lekarze zwracali uwagę, że w podeszłym wieku istotne jest aktywne wspieranie funkcji mózgu, aby przeciwdziałać procesom otępiennym. Wskazywali, że seniorzy powinni regularnie stymulować mózg, m.in. poprzez rozmowy, słuchanie, obsługę komputera czy rozwiązywanie sudoku.
Dzięki regularnym ćwiczeniom istnieje większa szansa na dłuższe zachowanie zdolności poznawczych. W związku z tym bardzo ważne jest zadbanie o dobry wzrok i słuch. Zazwyczaj potrzebne są do tego dobrze dobrane okulary oraz aparat słuchowy - powiedziała prof. Maria Barcikowska z Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie.
Dlatego tak ważne są aparaty słuchowe, żeby chory mógł słuchać muzyki, którą lubi. Udowodniono, że na przykład słuchanie muzyki Mozarta jest prewencyjne (…). On był na tyle genialny, że potrafi stymulować nasze fale mózgowe - wyjaśniła prof. Maria Barcikowska.
Dodała, że mózg doskonale stymuluje regularna aktywność fizyczna, dostarczając mu bodźców, które opóźniają procesy związane z otępieniem.
Źródło: radiomaryja.pl