Konferencja obywatelskiej inicjatywy "RozliczaMy Niemców". "Polska chce sprawiedliwości"
Przy ul. Obozowej 76, gdzie 1 września 1939 roku spadły pierwsze niemieckie bomby, odbyła się dziś rano konferencja prasowa obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej "RozliczaMy Niemców".
W miejscu konferencji przedstawicieli inicjatywy obywatelskiej znajduje się tablica upamiętniająca pierwsze ofiary bomb zrzuconych 1 września 1939 roku na Warszawę. Uczestnicy konferencji złożyli w tym miejscu wieniec i znicze.
W 84. rocznicę napaści Niemiec na Polskę oddaliśmy wraz z Januszem Kowalskim i Sebastianem Kaletą hołd pomordowanym Polakom, złożyliśmy wieniec i znicze pod tablicą upamiętniającą pierwsze ofiary bomb zrzuconych o świcie 1 września 1939 na Warszawę - napisał Robert Bąkiewicz.
Trwa konferencja prasowa obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej - Rozliczamy Niemców. Przy ul. Obozowej 76 dnia 1. września spadły pierwsze niemieckie bomby. pic.twitter.com/mhWzpxz08M — Michał Jelonek (@MichalJelonek) September 1, 2023
Obywatelska inicjatywa ustawodawcza "RozliczaMy Niemców" dotyka tematu reparacji od Niemiec. O tym też mówiono podczas dzisiejszej konferencji.
Przypomnieliśmy, jak ważne jest rozliczenie Niemców z dokonanych przez nich zbrodni. Polska chce sprawiedliwości, dlatego domagamy się reparacji wojennych od Niemiec - stwierdził Bąkiewicz.
Bąkiewicz powtórzył apel o to, aby Niemcy rozliczyli się ze swoich zbrodni.
Z tego miejsca domagamy się tego, żeby Republika Federalna Niemiec wypłaciła Polsce reparacje i odszkodowania, których do tej pory nie zapłaciła. Z tego miejsca również chcemy apelować do polskich obywateli, do Polaków o to, żeby zaangażowali się w inicjatywę obywatelską "RozliczaMY Niemców", która ma wspierać polski rząd, polskie władze w wymieraniu presji na Republikę Federalną Niemiec - powiedział
Wszystkie informacje odnośnie tej inicjatywy znajdują się na stronie internetowej www.reparacje.info.
Obywatelską akcję wsparli także politycy Suwerennej Polski.
Taki cel ma obywatelska inicjatywa ustawodawcza "RozliczaMy Niemców", której jestem przewodniczącym. Bardzo dziękuje posłom Suwerennej Polski za wsparcie tej ważnej inicjatywy. Razem osiągniemy sukces - podkreślił.
W 84. rocznicę napaści Niemiec na Polskę oddaliśmy wraz z @JKowalski_posel i @sjkaleta hołd pomordowanym Polakom, złożyliśmy wieniec i znicze pod tablicą upamiętniającą pierwsze ofiary bomb zrzuconych o świcie 1 września 1939 na Warszawę.
Przypomnieliśmy także, jak ważne jest… pic.twitter.com/1dTZw1cE3i — Robert Bąkiewicz (@RBakiewicz) September 1, 2023
Wiceminister Janusz Kowalski przypomniał, że we wrześniu 1939 r. jego dziadek Franciszek Roch Kowalski walczył jako żołnierz Wojska Polskiego z niemieckim najeźdźcą, "który zdradziecko zaatakował Rzeczpospolitą".
Dzisiaj w 84. rocznicę tej zdradzieckiej, niemieckiej napaści wtedy, kiedy będziemy ze strony również polityków niemieckich słyszeć okrągłe słowa - "przepraszam, pamiętamy", my odpowiadamy jako Polski naród, że żądamy reparacji - wskazał polityk Suwerennej Polski.
Z kolei dziś o 18:00 przed ambasadą Niemiec odbędzie się pikieta. Pikieta organizowana jest przez Roberta Bąkiewicza - prezesa Rot Marszu Niepodległości oraz Adam Borowskiego - szefa warszawskiego Klubu "Gazety Polskiej". Wydarzenie odbędzie się 1 września, w rocznicę wybuchu II wojny światowej, o godzinie 18:00 pod ambasadą niemiecką - ul. Jazdów 12/2, 00-467 Warszawa.