Komisja lex Tusk wciąż istnieje. Hołownia nie dopełnił obowiązków? Mieszkaniec Białegostoku złożył zawiadomienie do prokuratury
Jak przypomniała "Rzeczpospolita" pod koniec listopada ubiegłego roku Sejm postanowił odwołać dziewięciu członków Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich. Jednakże do tej pory Polacy nie poznali nazwisk nowych członków tej komisji.
- Pod koniec listopada ubiegłego roku Sejm postanowił odwołać dziewięciu członków Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich.
- Jak przypomniała "Rzeczpospolita", do tego czasu nie powołano nowych członków tej komisji.
- Do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście trafiło zawiadomienie w sprawie niedopełnienia obowiązków przez Marszałka Sejmu Szymona Hołownię
- Zobacz także: Ile wynosi stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego? Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej. Wpisała się ona w oczekiwania bankowców
Jak przypomniała "Rzeczpospolita" pod koniec listopada ubiegłego roku Sejm postanowił odwołać dziewięciu członków Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007-2022. Warto podkreślić, że sama komisja nadal istnieje i powinna być obsadzona nowymi osobami.
Z powodu braku nowych członków komisji, do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście trafiło zawiadomienie w sprawie niedopełnienia obowiązków przez Marszałka Sejmu Szymona Hołownię. Wniosek w tej sprawie złożył mieszkaniec Białegostoku Krzysztof Krasowski.
Zgłoszenie dotyczy niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego w osobie Marszałka Sejmu RP Szymona Hołowni, który nie wydał postanowienia o wyznaczeniu terminu do przedstawienia kandydatów na członków Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022 przez kluby poselskie lub parlamentarne - czytamy w uzasadnieniu wniosku Krzysztofa Krasowskiego.
Gazeta wskazała, że Hołownia miał obowiązek wydać takie postanowienie "bez zbędnej zwłoki", o czym mówi zarówno ustawa o państwowej komisji, jak i Kodeks postępowania administracyjnego.
Czytaj więcej: Tęcza wróci na Plac Zbawiciela? Jasna deklaracja kandydatki na prezydenta Warszawy
Odwołanie członków komisji do spraw badania wpływów rosyjskich
Sejm 29 listopada ubiegłego roku zdecydował o odwołaniu dziewięciu członków komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo Polski w latach 2007-2022, tzw. "komisji lex Tusk". Komisja ma jednak działać dalej, z nowymi członkami i zmienionym zakresem podejmowanych działań.
Członkami komisji byli: Józef Brynkus, Łukasz Cięgotura, Andrzej Kowalski, Arkadiusz Puławski, Marek Szymaniak, Michał Wojnowski, Andrzej Zybertowicz i Przemysław Żurawski vel Grajewski. Funkcję przewodniczącego pełnił Sławomir Cenckiewicz. Brynkus, jeszcze przed głosowaniem, złożył rezygnację.
Źródło: rmf24.pl, rp.pl