Kolejne państwa dołączą do Unii Europejskiej? W planach referendum
Prezydent Mołdawii stwierdziła zachęca do przeprowadzenia w tej sprawie referendum, które jej zdaniem mogłoby odbyć się w październiku, choć to parlament wybierze datę.
- Maia Sandu ogłosiła w grudniu, że w 2024 roku planuje przeprowadzić referendum w sprawie wejścia do UE.
- Prezydent podkreśliła, że "Mołdawia ma historyczną okazję do podjęcia działań akcesyjnych".
- Głosowanie nad zapisaniem w konstytucji unijnych ambicji jej państwa ma sprawić, by kolejne rządy nie uniemożliwiły tych planów.
- Zobacz także: Emeryt z dodatkiem inwalidzkim szefem policji? Szef MSWiA szokuje
Mołdawia dołączy do UE?
Prezydent Młodawii Maia Sandu rozpoczęła kampanię promującą zbliżające się referendum w sprawie ewentualnego dołączenia Mołdawii do Unii Europejskiej. Głowa państwa wezwała przywódców obywatelskich do gromadzenia poparcia w tej sprawie. Kraj w czerwcu 2022 roku osiągnął status państwa kandydującego do UE.
Państwa członkowskie Unii Europejskiej są bardziej otwarte (na wejście Mołdawii do UE) niż kiedykolwiek, a my mamy niezbędną wolę polityczną do podjęcia kroku, którego chcą nasi obywatele - powiedziała.
Sandu stwierdziła, że referendum mogłoby odbyć się w październiku, choć to parlament wybierze datę. Dotychczas nie wiadomo, czy Trybunał Konstytucyjny zezwoli na zaplanowanie referendum na dzień, w którym będą się miały odbyć wybory prezydenckie.
Dania z Holandią nie chcą Bośni i Hercegowiny
Kilka państw członkowskich, w tym Holandia i Dania, ostrzega Radę Europejską przed rozpoczęciem rozmów akcesyjnych z Bośnią i Hercegowiną. Do informacji dotarł portal Politico.
Nie zaczniemy prawdziwych negocjacji, jeśli nie będzie więcej reform - ostrzegł jeden z dyplomatów.
Bośnia i Hercegowina złożyła swój wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej w lutym 2016 roku. W grudniu 2022 roku kraj ten otrzymał status kraju kandydującego do członkostwa w UE.
Źródło: interia.pl