Nieudane wybory na nowego sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego. Kraje nie doszły do ostatecznego porozumienia. Jens Stoltenberg musi odwołać swoją emeryturę
Od kilku miesięcy trwały intensywne rozmowy w krajach Sojuszu Północnoatlantyckiego w kwestii wyboru nowego sekretarza generalnego. Do tej pory Jens Stoltenberg piastował urząd szefa NATO od 2014 roku. Jak się okazuje, będzie jednym z najdłużej urzędujących sekretarzy w historii.
- Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg piastuje ten urząd od 2014 roku.
- Pod koniec swojej kadencji musiał zmierzyć się z rosyjską napaścią zbrojną na Ukrainę, stojąć przed ogromnym wyzwaniem zachowania bezpieczeństwa.
- Od kilku miesięcy kraje próbowały ustalić, kto przejmie urząd szefa NATO, lecz negocjacje stanęły ostatecznie w martwym punkcie.
- Zobacz także: Jewgienij Prigożyn, z racji na bycie Żydem, może zawsze liczyć na azyl w Izraelu
Obecna kadencja Jensa Stoltenberga na stanowisku sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego upływa z końcem września. Była przedłużana już trzykrotnie. Ostatni raz w 2022 roku po inwazji Rosji na Ukrainę.
Teraz 31 państw członkowskich NATO zdecydowało o przedłużeniu jej po raz kolejny - do końca września 2024 roku. Stało się tak, mimo oporu 64-letniego byłego premiera Norwegii, który zapowiadał, że chce wrócić do ojczyzny.
Wracam do domu, do Norwegii. Jest wiele powodów, także prywatnych - mówił na początku roku w wywiadzie dla "Aftenposten".
Teraz Stoltenberg napisał na Twitterze, że jest zaszczycony decyzją NATO.
Uhonorowany decyzją sojuszników NATO o przedłużeniu mojej kadencji jako Sekretarza Generalnego do 1 października 2024 r. Transatlantycka więź między Europą a Ameryką Północną zapewnia nam wolność i bezpieczeństwo od prawie 75 lat, a w bardziej niebezpiecznym świecie nasz Sojusz jest bardziej ważny niż kiedykolwiek - napisał Jens Stoltenberg.
Honoured by #NATO Allies' decision to extend my term as Secretary General until 1 October 2024. The transatlantic bond between Europe & North America has ensured our freedom & security for nearly 75 years, and in a more dangerous world, our Alliance is more important than ever. — Jens Stoltenberg (@jensstoltenberg) July 4, 2023
Czytaj więcej: Były szef ukraińskiego wywiadu: FSB prowadzi rozmowy z CIA ws. zmiany władzy na Kremlu
NATO nie zdołało wybrać następcy Stoltenberga
Jak podaje Reuters, Stoltenberg zgodził się na pozostanie w Brukseli, ponieważ członkom NATO nie udało się wybrać jego następcy. Wśród kandydatów wymieniani byli między innymi minister obrony Wielkiej Brytanii i premier Danii Mette Frederiksen.
Stoltenberg jest sekretarzem generalnym NATO od 2014 roku. Jest drugim najdłużej zasiadającym na stanowisku szefa Sojuszu politykiem w historii. Rekord należy do Holendra Josepha Lunsa, który pełnił funkcję sekretarza generalnego NATO w latach 1971-84.
Źródło: rmf24.pl