Wspieraj wolne media

Jest wniosek szefa gabinetu komisarza ds. handlu. Chodzi o zakaz importu ukraińskiego zboża. Ostateczną decyzję podejmie sama Ursula von der Leyen

1
0
1
Szefowa KE Ursula von der Leyen
Szefowa KE Ursula von der Leyen / Fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND

Jak poinformowała korespondentka "RMF FM" w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon, szef gabinetu komisarza ds. handlu Valdisa Dombrovskisa złożył wniosek o przedłużenie zakazu importu ukraińskiego zboża.

Jak poinformowała korespondentka "RMF FM" w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon, szef gabinetu komisarza ds. handlu Valdisa Dombrovskisa złożył wniosek o przedłużenie zakazu importu ukraińskiego zboża. Jednakże jak podkreśliła dziennikarka, ostateczna decyzja w tej sprawie należy do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. 

Szef gabinetu komisarza ds. handlu V. Dombrovskisa złożył wniosek o przedłużenie zakazu importu ukraińskego zboża! To bardzo pozytywny znak, ale ostateczna decyzja w rękach Ursuli von der Leyen - przekazała Katarzyna Szymańska-Borginon korespondentka "RMF FM" w Brukseli.

Wskazała również, że wspomnianym szefem gabinetu komisarza ds. handlu, tj. Michael Hager jest z pochodzenia Niemcem, co może mieć znaczenie przy podejmowaniu ostatecznej decyzji.

Michael Hager – szef gabinetu unijnego komisarza ds. handlu Valdisa Dombrovskisa, złożył wniosek o przedłużenie zakazu importu ukraińskiego zboża - wyjaśniła dziennikarka.

Czytaj więcej: Reparacje od Rosji coraz bliżej? Mularczyk nie ma co do tego wątpliwości. Jeszcze we wrześniu rozpoczną się prace odpowiedniej komisji

Ostateczna decyzja będzie polityczna?

Redaktor informuje, że w kuluarach Brukseli krąży plotka, że Ursula von der Leyen obiecała już Wołodymyrowi Zełenskiemu, że Unia Europejska nie przedłuży zakazu importu ukraińskiego zboża i nasion oleistych do Polski, Rumunii, Bułgarii, Słowacji i Węgier.

Teraz szefowa KE otrzyma merytoryczny wniosek szefa gabinetu komisarza ds. handlu oparty na danych i statystykach - podaje "rmf24.pl".

Jak podkreślono, wniosek oparty jest na analizie sytuacji rynkowej, uwzględnia niskie ceny, brak możliwości magazynowania zboża w krajach sąsiadujących z Ukrainą oraz rosnący ukraiński eksport do innych krajów UE z pominięciem Polski, Rumunii, Bułgarii, Słowacji i Węgier.

Ten ruch jest dużym wsparciem w Komisji Europejskiej wobec polskiego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego. 

Wniosek Michaela Hagera oznacza, że jeżeli szefowa KE nie przedłuży zakazu, to będzie to jej decyzja wyłącznie uznaniowa - wyjaśniła.

Źródło: tysol.pl, rmf24.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo