Jest decyzja ws. systemu kaucyjnego. Duże sklepy zobowiązane do odbioru pustych opakowań
Sejm przegłosował nowelizację ustawy wprowadzającą w Polsce system kaucyjny na opakowania po napojach. Sklepy powyżej 200 m2 będą zobowiązane do ich odbioru.
- Za ustawą głosowało 433 posłów, przeciw było 8, wstrzymało się 6.
- System kaucyjny w Polsce będzie obowiązywać od 1 stycznia 2025 r.
- System kaucyjny będą tworzyć przedsiębiorcy wprowadzający do obrotu napoje w opakowaniach.
- Zobacz także: Polska stawia UE ultimatum. Morawiecki: Albo zakaz importu zostanie przedłużony, albo zrobimy to sami
Od 1 stycznia 2025 r. wprowadzony zostanie system kaucyjny na jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych do 3 litrów, opakowania szklane wielokrotnego użytku do 1,5 litra oraz puszki metalowe do 1 litra. Za ustawą głosowało 433 posłów, przeciw było 8, wstrzymało się 6.
Nowe rozwiązania mają zwiększyć poziom selektywnego zbierania, a w efekcie także recyklingu odpadów opakowaniowych i zmniejszyć zaśmiecenie środowiska.
Duże sklepy zobowiązane do odbioru opakowań
Puste opakowania będzie można oddać do sklepu, aby odzyskać wcześniej zapłaconą kaucję. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych, będą w tym celu musiały odbierać puste opakowania. Pozostałe placówki handlowe (o mniejszej powierzchni) będą mogły przystąpić do systemu i odbierać opakowania objęte kaucją na zasadzie dobrowolności.
Do jednorazowych butelek z plastiku o pojemności do 3 litrów, szklanych butelek wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowych puszek o pojemności do 1 litra doliczona zostanie kaucja, której wysokość zostanie określona w rozporządzeniu. Aby odebrać kaucję w sklepie, nie trzeba będzie okazywać paragonu, potwierdzającego jej wcześniejsze zapłacenie.
Czytaj także: Dodatek węglowy również na sezon 2023/2024? Minister Moskwa zabrała głos
Rozwój przemysłu recyklingu
Obecny kształt projektu jest ukłonem w stronę tych, którzy wprowadzają opakowania na polski rynek, ponieważ to oni będą jedynymi akcjonariuszami podmiotu zarządzającego systemem kaucyjnym.
Dzięki kaucji, będącej finansową zachętą, Polska znacznie zwiększy ilość gromadzonych odpadów opakowaniowych. Bezpośrednio wpłynie to na rozwój przemysłu recyklingu i umożliwi produkcję ponad 200 tys. ton butelek i puszek z materiałów zebranych i przetworzonych lokalnie - powiedziała Anna Larsson, dyrektor ds. rozwoju GOZ w Reloop Platform.
Źródło: isbnews.pl, ipublicity.pl