Protest rolników w Warszawie. Policjant rzucił kostką brukową. Jest odpowiedź jego przełożonych
W czwartek na posiedzeniu Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych przedstawiono informację Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Marcina Kierwińskiego na temat działań policji podczas protestu rolników.
- W czwartek na posiedzeniu Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych przedstawiono informację Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
- Chodzi o naruszenia funkcjonariuszy policji w trakcie protestów rolników w Warszawie.
- Zastępca szefa Komendy Głównej Policji nadinsp. Roman Kuster odniósł się do policjanta rzucającego kostką brukową.
- Zobacz także: Protesty rolników w Polsce. Król: "Próbuje się protestującym utrudnić życie"
W czwartek na posiedzeniu Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych przedstawiono informację Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Marcina Kierwińskiego na temat działań policji oraz kierownictwa resortu podczas protestu rolników, który odbył się 6 marca w Warszawie. Warto przypomnieć, że na proteście rolników w Warszawie doszło do brutalnej akcji policji, która użyła siły i gazu wobec protestujących.
Pojawiło się również szokujące nagranie z udziałem jednego z policjantów. Na nagraniu widać jak policjant zza policyjnego kordonu rzuca czymś w protestujących. Na ziemi leżą przedmioty przypominające kostkę brukową.
Policjant rzuca kamieniem(?) w protestujących.#ProtestRolnikowpic.twitter.com/7VkHAUyRg5 — PapJeż p0lak 🇻🇦🇵🇱 (@MurzynfrogXXX) March 6, 2024
Policjant został ukarany?
Zastępca szefa Komendy Głównej Policji nadinsp. Roman Kuster przekazał podczas posiedzenia komisji sejmowej, że policja wyjaśnia wewnętrznie niektóre z incydentów, do jakich doszło 6 marca. Odniósł się do filmu, który po protestach pojawił się w internecie. Na nagraniu widać, jak jeden z policjantów rzuca jakimś przedmiotem w kierunku idących manifestantów.
Uznaliśmy, że należy wdrożyć niezwłoczne czynności wyjaśniające - podkreślił zastępca szefa Komendy Głównej Policji.
Zastępca szefa KGP podał, że zakończyły się one wszczęciem postępowania dyscyplinarnego i wymierzeniem kary nagany. Dodatkowo, dla oceny prawno-karnej, przesłany został materiał do Prokuratury Warszawa-Śródmieście, aby ocenić czy zdarzenie nie nosi znamion przestępstwa.
Kuster odniósł się także do innego z nagrań, na którym widać, jak policjanci rzucają na ziemię mężczyznę z biało-czerwona flagą.
Taktyką działań również podczas zabezpieczeń i tłumienia naruszeń jest dokonywanie zatrzymań osób, które są najbardziej agresywne - wyjaśnił nadinsp. Roman Kuster.
Dodał, że widoczna na filmie osoba była jedną z osób, wobec której po zatrzymaniu zastosowano siłę fizyczną i kajdanki. Ponadto osoba ta miała usłyszeć szereg zarzutów, w tym znieważania funkcjonariusza policji.
Źródło: tysol.pl, x.com