Wspieraj wolne media

Jeden z najgorszych ataków od początku rosyjskiej inwazji. Kijów w żałobie

3
0
1
UKRAINA KIJÓW ZNISZCZENIA PO ROSYJSKIM ATAKU RAKIETOWYM
UKRAINA KIJÓW ZNISZCZENIA PO ROSYJSKIM ATAKU RAKIETOWYM / Fot. PAP/Vladyslav Musiienko

Na Ukrainie nastał żałobny dzień po jednej z najgorszych od miesięcy fali rosyjskich ataków rakietowych, w wyniku których zginęło co najmniej 41 osób, a 170 zostało rannych. Biały Dom zapowiedział wsparcie.

  • W poniedziałek Rosja dokonała zmasowanego ataku na Ukraińskie miasta. Rakiety spadły m.in. na Kijów, gdzie uszkodzony został szpital dziecięcy, Dniepr czy Krzywy Róg.
  • Mer stolicy Witalij Kliczko powiedział agencji Reuters, że był to “jeden z najgorszych ataków” na miasto od wybuchu pełnoskalowej rosyjskiej agresji.
  • Biały Dom: Rosyjskie ataki rakietowe, które dziś zabiły dziesiątki ukraińskich cywilów i spowodowały zniszczenia i ofiary w największym szpitalu dziecięcym w Kijowie, są przerażającym przypomnieniem brutalności Rosji.
  • Zobacz także: Sikorski nie zostanie komisarzem. Portal "DoRzeczy" podał dwa nowe nazwiska. Polska otrzyma mało prestiżowe stanowisko

W poniedziałek Rosja dokonała zmasowanego ataku na Ukraińskie miasta. Rakiety spadły m.in. na Kijów, gdzie uszkodzony został szpital dziecięcy, Dniepr czy Krzywy Róg, rodzinne miasto prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który w tym dniu składał wizytę w Polsce.

Rosja zaprzeczyła, jakoby miała na celu atak na szpital w Kijowie. Twierdziła, że ​​obiekt został trafiony odłamkami ukraińskiego pocisku przeciwlotniczego. Ukraina poinformowała natomiast, że ​​znalazła szczątki rosyjskiego pocisku manewrującego.

"Brutalny atak"

Mer stolicy Witalij Kliczko powiedział agencji Reuters, że był to “jeden z najgorszych ataków” na miasto od wybuchu pełnoskalowej rosyjskiej agresji.

Zełenski poinformował, że Rosja wystrzeliła w poniedziałek ponad 40 rakiet. Łącznie w ataku uszkodzonych zostało prawie 100 obiektów: budynki mieszkalne, szpital dziecięcy, przedszkola, szpital położniczy, uczelnia i centrum biznesowe.

Prezydent Ukrainy nazwał atak “brutalnym”, a rosyjskiego przywódcę Władimira Putina “krwawym przestępcą”.

Jest reakcja Białego Domu

Atak potępili przywódcy państw sojuszniczych Ukrainy, w tym nowy premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer, który powiedział, że “atakowanie niewinnych dzieci” jest “najbardziej nikczemnym działaniem” i obiecał dalsze wsparcie dla Kijowa po zmianie rządu w Wielkiej Brytanii.

Rosyjskie ataki rakietowe, które dziś zabiły dziesiątki ukraińskich cywilów i spowodowały zniszczenia i ofiary w największym szpitalu dziecięcym w Kijowie, są przerażającym przypomnieniem brutalności Rosji - stwierdził z kolei Joe Biden w oświadczeniu Białego Domu.

Zapowiedział również ogłoszenie nowych środków, które mają na celu wzmocnienie obrony powietrznej Ukrainy.

Czytaj także: Przywódcy UE chcą wyjaśnień od Orbana. Na wniosek Polski

Szczyt NATO

Szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w Waszyngtonie, który rozpoczyna się dzisiaj i potrwa trzy dni, będzie skupiony głównie na Ukrainie i rosyjskiej agresji.

Przywódcy państw członkowskich zwiększą wojskowe, polityczne i finansowe wsparcie dla Ukrainy w ramach jej mostu do Sojuszu - oznajmił Biały Dom.

Źródło: bbc.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
3
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo