Wspieraj wolne media

Jeden z kluczowych projektów Obajtka poparty. Zdecydowano o sprzedaży spółki

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Leszek Szymański

Nadzwyczajne walne zgromadzenie Orlenu wyraziło zgodę na sprzedaż 100 proc. udziałów w Gas Storage Poland na rzecz Gaz-System. Ruch ten poparł m.in. Skarb Państwa.

  • Sprzedaż Gas Storage Poland (GSP) to realizacja warunku prezesa UOKiK przy zgodzie na połączenie Orlenu z gazowym gigantem PGNiG.
  • Za uchwałą w sprawie wyrażenia zgody na zbycie 100 proc. udziałów w spółce GSP głosowało prawie 85 proc. biorących udziału w głosowaniu akcjonariuszy.
  • Rząd Donalda Tuska od początku miał negatywne zdanie nie tylko na temat akwizycji Lotosu przez Orlen, ale także na temat przejęcia przez koncern PGNiG.
  • Zobacz także: Gigantyczna ferma owadów w Polsce niemal ukończona. Pierwsza taka inwestycja w Europie

Sprzedaż Gas Storage Poland (GSP) to realizacja warunku prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przy zgodzie na połączenie Orlenu z gazowym gigantem PGNiG.

Nowy rząd poparł projekt Obajtka

Za uchwałą w sprawie wyrażenia zgody na zbycie 100 proc. udziałów w spółce GSP głosowało prawie 85 proc. biorących udziału w głosowaniu akcjonariuszy.

Jak zauważył “Dziennik Gazeta Prawna”, ewentualny sprzeciw Skarbu Państwa wskazywałby kierunek, w którym “rząd Donalda Tuska zamierza działać” w zakresie funkcjonowania połączonego płockiego koncernu.

Orlen nie ujawniał kwoty, za jaką chce sprzedać Gas Storage Poland. Poinformował jedynie w komunikacie, że “warunki cenowe transakcji zostały ustalone w oparciu o wyceny sporządzone przez renomowane podmioty audytorsko-doradcze działające na zlecenie obu stron transakcji i odpowiadają warunkom rynkowym”.

Jeszcze przed nadzwyczajnym walnym zgromadzeniem Orlenu “Rzeczpospolita” pisała, że “uzyskanie wymaganej większości głosów w tych sprawach nie jest pewne m.in. dlatego, że są one konsekwencją przeprowadzonej fuzji z PGNiG i realizacji inwestycji, co do których zastrzeżenia ma obecna ekipa rządząca”.

Rząd Donalda Tuska od początku miał negatywne zdanie nie tylko na temat akwizycji Lotosu przez Orlen, ale także na temat przejęcia przez koncern PGNiG.

Czytaj także: Kolejny przeciwnik budowy CPK trafił do Zarządu spółki

Obajtek odwołany z Orlenu

W czwartek 1 lutego Rada Nadzorcza Orlenu zdecydowała się odwołać Daniela Obajtka tuż po tym, jak on sam oddał się jej do dyspozycji.

Rada Nadzorcza Spółki, po zapoznaniu się z pismem Prezesa Zarządu ORLEN S.A. Pana Daniela Obajtka, w którym oświadczył, że »oddaje się do dyspozycji Rady Nadzorczej, w zakresie sprawowanej funkcji«, postanowiła odwołać Pana Daniela Obajtka z Zarządu ORLEN S.A. z upływem dnia 5 lutego 2024 roku - czytamy w komunikacie spółki.

Źródło: pap.pl, businessinsider.com.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo