Wspieraj wolne media

Astma oskrzelowa coraz częściej "atakuje" Polaków. Lekarze apelują do pacjentów. Jak szybciej zdiagnozować i leczyć astmę?

3
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Astma jest zbyt późno wykrywana u polskich pacjentów. To powoduje, że mamy do czynienia z jej ciężką postacią, stanowiącą zagrożenie dla życia i zdrowia chorego. Jak zatem szybciej zdiagnozować i leczyć astmę?

  • Astma oskrzelowa co roku dopada kilku tysięcy Polaków, którzy nie wiedzą co z nią zrobić podczas pierwszych objawów.
  • Lekarze apelują, aby nie pozostawać biernym na pierwsze sygnały zagrożenia i udać się do specjalisty na badania.
  • Niestety astma pozostaje z nami do końca, życia ale jej leczenie nie należy do najbardziej uciążliwych.

Spóźniona diagnostyka to jeden z głównych problemów polskiej alergologii. Od wystąpienia u chorego pierwszych objawów astmy do diagnozy mija nawet 7 lat. Jej objawy w Polsce ma ponad 4 mln pacjentów. Według danych NFZ 2  mln 200 tysięcy ma rozpoznanie choroby, a ponad 1 mln 800 tys. nie wie, że choruje. Niestety, liczba chorych rośnie. Dane z ostatnich 20 lat pokazują wzrost u dzieci o 28 proc., a u dorosłych nawet o 67 procent.

Co to jest astma oskrzelowa?

Astma oskrzelowa jest przewlekłą chorobą zapalną, nazywaną inaczej dychawicą. Spowodowana jest infekcjami wirusowymi oraz bakteryjnymi, niekiedy nawet stresem. Dolegliwość ta powoduje u pacjentów znacznie ograniczoną wydolność dróg oddechowych i atakuje coraz większą liczbę populacji.

Astma oskrzelowa jest nieuleczalna, już na samym początku powoduje w naszych oskrzelach nieodwracalne zmiany. Jest jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych na świecie, natomiast w samej Polsce na astmę cierpi ponad trzy miliony osób. Niestety badania dowodzą, że w najbliższych latach liczba zachorowań będzie wciąż rosnąć.

Co dekadę zwiększa się liczba osób z astmą oskrzelową. Co więcej, widzimy coraz więcej ciężkich postaci astmy, które związane są z tym, że pacjenci, ale niestety i lekarze, bagatelizują te objawy - wyjaśnił dr Piotr Dąbrowiecki z Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii WIM w Warszawie. 

Czytaj więcej: Reklamy alkoholu w telewizji. Ziobro bagatelizuje problem? "Niezbyt dobrze świadczy o nim wybiórcze traktowanie katolickiej nauki społecznej"

Jak zdiagnozować astmę?

Astma oskrzelowa jest częstą chorobą dróg oddechowych, która występuje z szeregiem objawów, spowodowanych m.in. problemami w przepływie powietrza przez oskrzela. W astmie oskrzelowej mogą pojawić się: świsty słyszalne przy oddychaniu, kaszel, ucisk, obrzęk błony śluzowej.

Astmatycy skarżą się na nagłe napady duszności, które ustępują dopiero po podaniu leków i mogą kończyć się odpluwaniem wydzieliny.

Diagnoza astmy oskrzelowej jest łatwa, ułatwiają ją jednoznaczne objawy, jednak czasem trudno jest jednoznacznie stwierdzić który z czynników jest jej przyczyną. W wyznaczeniu alergenu ważny jest wywiad przeprowadzony przez lekarza oraz terapia polegająca na badaniu reakcji pacjenta.

Lekarze apelują do pacjentów o regularne badania.

Jeżeli ktoś ma kaszel, świsty, uczucie duszności, trudności w oddychaniu, to niech przyjdzie i niech powie o tym lekarzowi, nawet jeżeli w tej chwili nie ma objawów. Najbardziej charakterystycznym objawem astmy jest jej zmienność, czyli są objawy w nocy, przy wysiłku, przy infekcji, a nie ma u doktora w gabinecie - zaznaczył dr Piotr Dąbrowiecki.

Czytaj więcej: Polacy kupują prywatne polisy ubezpieczeniowe? Choroby cywilizacyjne doprowadzają do zatoru medycyny

Leczenie astmy oskrzelowej

Leczenie astmy oskrzelowej polega na leczeniu objawowym, związanym z identyfikacją czynnika alergizującego i unikaniu kontaktu z nim. W czasie napadów kaszlu chorym podaje się leki doraźne, przepisane przez lekarza właśnie w celu zmniejszenia duszności. Preparaty te hamują reakcje alergiczne. Przewlekłe przyjmowanie leków może negatywnie wpływać na stan narządów wewnętrznych.

Jeśli napady astmy oskrzelowej nie ulegają zmniejszeniu mimo podania leku, pojawi się sinica, ból serca, przyspieszone tętno lub osłabienie, należy skierować chorego do lekarza.

Wczesne rozpoznanie astmy i dobranie odpowiedniego leczenia pozwala normalnie funkcjonować. Chory prowadzi aktywne życie, nie ma objawów, może normalnie pracować i uczyć się. Wczesne rozpoznanie astmy jest istotne, ponieważ pozwala to uniknąć ciężkiej astmy oskrzelowej.

Podstawą leczenia astmy są leki wziewne. Niektórzy chorzy mogą skorzystać z immunoterapii, czyli odczulania.

Odczulanie pacjenta – chociażby na alergiczny nieżyt nosa – powoduje, że nie rozwija się astma oskrzelowa. Na ten moment brakuje preparatów do immunoterapii swoistej i jest to wielki problem polskiej alergologii - wskazał alergolog.

Na astmę oskrzelową cierpi ok. 1,5% populacji, z czego ok. 30% stanowią dzieci. Wpływ na jej nasilenie mają inne choroby alergiczne i zakaźne (zwłaszcza układu oddechowego), wysoka wilgotność powietrza, tytoń i dym papierosowy, niska temperatura powietrza. Należy zauważyć, że ataki nasilają się głównie w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie czynniki alergiczne nie znajdują drogi ujścia. W wyniku astmy oskrzelowej dochodzi zazwyczaj do rozwoju rozedmy i zespołu przewlekłego serca płucnego.

Źródło: radiomaryja.pl, medonet.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
3
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo