Jacek Bartosiak proponuje jak uchronić Polskę przed zagładą i rosyjską okupacją
W swej najnowszej, wydanej przez Wydawnictwo Literackie, pracy „Najlepsze miejsce na świecie. Gdzie Wschód zderza się z Zachodem” Jacek Bartosiak proponuje jak uchronić Polskę przed zagładą i rosyjską okupacją.
- Zobacz także: Wróblewski o wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji: "Konsultowaliśmy go z prezesem Prawa i Sprawiedliwości"
Prezentując swoją książkę, Jacek Bartosiak stwierdził, że „geopolityką, bezpieczeństwem i wojną zajmuję się od wielu lat. Od lutego 2022 roku za polską wschodnią granicą trwają działania wojenne, które fundamentalnie zmieniają świat i nasz region oraz wprost wpływają na nasze bezpieczeństwo. Potrzeba nam pilnie strategii dla Polski na nowe, bardzo niespokojne czasy. Ponadto potrzebujemy refleksji na temat jakości kultury strategicznej w naszym kraju. O tym jest ta książka – najbardziej osobista, jaką dotychczas napisałem”.
Zdaniem Wydawnictwa Literackiego „konflikt o panowanie nad światem stał się faktem. [...] Z jednej strony mamy walczącą o utrzymanie imperialnego statusu Rosję, z drugiej – mające swoje cele kraje Europy Zachodniej, z Niemcami i Francją na czele. Nad głowami tych graczy rozgrywa się konflikt USA–Chiny, a w samym sercu coraz bardziej rozgrzanego tygla interesów tkwi Polska”.
W swej najnowszej pracy Jacek Bartosiak odpowiada na pytania „Czy polskie państwo ma obecnie przemyślaną strategię? Jak powinna ona wyglądać? Czy grozi nam wojna? Co z naszymi elitami politycznymi w nowych, dużo trudniejszych czasach?”
Według Wydawnictwa Literackiego „Jacek Bartosiak wyjaśnia, dlaczego na naszych oczach stary ład przestał obowiązywać i znów stosuje się dawne chwyty, które już nigdy nie miały być używane. Opisuje rywalizację i wojnę, która trwa, choć nie zawsze jesteśmy jej świadomi”.
W opinii Wydawnictwa Literackiego „Bartosiak to polski Harari geopolityki. Obrazowy i sugestywny styl wypowiedzi sprawia, że jego książki pochłania się jak dobry kryminał. A czytają je wszyscy – specjaliści, stratedzy, historycy i politycy. Każdy, kto chce zrozumieć sytuację Polski na tle zmian międzynarodowych układów. Każdy, kto chce zapewnić Polsce bezpieczeństwo na lata”.
Anna Kruszyńska w artykule na portalu Muzeum Historii Polski „Dzieje pl" stwierdziła, że w ocenie Jacka Bartosiaka wczesną wiosną zeszłego roku od wojny Polskę dzieliło niewiele. „Całe szczęście, że Ukraińcy nie utracili Kijowa w ciągu kilku dni, bo nasze państwo mogłoby się »zwinąć« zaraz potem. Z biegiem czasu i wraz z odsłanianiem się nowych faktów utwierdzam się w przekonaniu, że Rosjanie chcieli po zajęciu stolicy Ukrainy wyegzekwować swoje roszczenia z ultimatum Siergieja Ławrowa co do rozciągnięcia swego wpływu politycznego aż po Odrę. Z tego powodu Polska mogła realnie znaleźć się w stanie wojny jeszcze w lutym lub marcu 2022 roku”. – wyjaśnia autor.
Zdaniem Anny Kruszczyńskiej „Bartosiak ostrzega jednak przed tym, aby nie zwiodła nas słabość rosyjskiego wojska. Jak przypomina, „Rosja tradycyjnie słabo zaczyna wojny kontynentalne”. „Tak było za Napoleona, tak było w pierwszej i drugiej wojnie światowej” – dodaje. W jego ocenie jest to „dopiero początek długiego chaosu w systemie bezpieczeństwa””.
Jacek Bartosiak w swej pracy stwierdził, że „Nie dajmy się zwieść ewentualnemu rozejmowi czy pokojowi na Ukrainie, zwłaszcza takiemu na podobieństwo traktatu z Tylży z czasu wojen napoleońskich, który nie zapewni długotrwałego pokoju i szansy rozwoju Ukrainie. To będzie tylko pieriedyszka – czyli przerwa na zebranie sił i reorganizację z wyraźnym zamiarem dalszego forsowania swoich celów strategicznych w kontekście tak pożądanej przez Rosję przebudowy ładu europejskiego i tym samym światowego”.
Marcin Mika na portalu „Anty schematy” stwierdził, że „“Najlepsze miejsce na Ziemi. Gdzie Wschód zderza się z Zachodem” to książka, w której autor skupił się na sytuacji geopolitycznej Polski” i „pokusił się o inteligentne podejście dotyczące działań wojennych zmieniających świat oraz samą Polskę. Ponadto poruszył bardzo istotną kwestię dotyczącą bezpieczeństwa w naszym kraju [...]. Książka w odróżnieniu do jego poprzednich publikacji, które były poświęcone sytuacji Stanów Zjednoczonych, Rosji czy Chinom teraz dotyka sfery terytorium Rzeczpospolitej Polskiej”.
Zdaniem Marcina Miki książka “Najlepsze miejsce na Ziemi. Gdzie Wschód zderza się z Zachodem” „to propozycja dla świadomych obywateli, którym nie są obojętne losy państwa polskiego. [...] Bartosiak jest autorem geopolitycznych publikacji, w których w sposób obrazowy oraz sugestywny próbuje odpowiedzieć na nurtujące pytania, a jego sposób pisania jest niezwykle przyjazny dla czytelnika, dzięki czemu książki czytane są jednym tchem chociaż podejmują niezwykle trudne zagadnienia”.
Na łamach „Tygodnika Solidarność” Waldemar Biniecki stwierdził, że „Jacek Bartosiak jest jednym z najbardziej znanych w Polsce geopolityków i wizjonerów, który domaga się od elit politycznych w Polsce” niezbędnych zmian („uwolnienia potencjału ekonomicznego Polaków i budowania silnego państwa nie tylko w sensie militarnym, ale i ekonomicznym”) bo Polska jest w stagnacji „bez wizji i planu”.
Jarosław Reszka na łamach Ekspresu Bydgoskiego (w tekście „Wzór na nową armię - nowa książka Jacka Bartosiaka”) stwierdził, że Bartosiak od ponad siedmiu lat stara się otrzeźwić Polaków (w tym i polityków), i zapowiada wojnę między USA i Chinami, zaś w najnowszej książce zajął się możliwymi scenariuszami przyszłej wojny pomiędzy Polską [...] i Rosją. Kolejny raz dowodzi w niej, że absolutnie nie jesteśmy do takiej konfrontacji przygotowani - ani materialnie, ani przede wszystkim mentalnie i koncepcyjnie. Aby zaś ten stan rzeczy zmienić, należałoby jak najszybciej przystąpić do organizacji polskiej armii” i polskiego państwa według wzoru Strategy and Future na Bartosiak.
Jacek Bartosiak na swojej stronie przedstawia się się jako „założyciel i właściciel Strategy Future. Autor książek „Pacyfik i Eurazja. O wojnie”, wydanej w 2016 roku, traktującej o nadchodzącej rywalizacji wielkich mocarstw w Eurazji i o potencjalnej wojnie na zachodnim Pacyfiku, „Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju”, wydanej w 2018 roku, o sytuacji geostrategicznej Polski i Europy w dobie rywalizacji mocarstw w Eurazji wraz ze szczegółowym przedstawieniem teatru wojny i nowoczesnej sztuki wojskowej, oraz „Przeszłość jest prologiem” na temat zmian geopolitycznych we współczesnym świecie. Dyrektor Programu Gier Wojennych i Symulacji Fundacji Pułaskiego; Senior Fellow w The Potomac Foundation w Waszyngtonie, współzałożyciel „Play of Battle”, zajmującej się przygotowywaniem symulacji wojskowych; współpracownik Nowej Konfederacji oraz New Generation Warfare Centre w Waszyngtonie”.