Izrael ostrzeliwuje Strefę Gazy. Nie zdecydowano się na przedłużenie zawieszenia broni o kolejny dzień

1
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN

Strona izraelska nie zdecydowała się na przedłużenie zawieszenia broni o kolejny dzień. Siły Obronne Izraela oświadczyły, że ich myśliwce uderzają w cele Hamasu w Strefie Gazy.

Izraelska Służba Więzienna poinformowała, że ​​w piątek rano zwolniła 30 Palestyńczyków z izraelskich więzień w ramach ostatniej wymiany zakładników. Kanały na Telegramie powiązane z Hamasem donoszą o eksplozjach i ostrzałach na północy Strefy Gazy, natomiast na południu Izraela uruchomiono syreny alarmowe. 

Mediatorzy starali się przedłużyć rozejm między Izraelem a Hamasem, który miał wygasnąć w piątek po świcie, ponieważ wydawało się, że obie strony usilnie starają się dojść do porozumienia w sprawie kontynuowania codziennej wymiany zakładników. Przypomnijmy, że zawieszenie walk rozpoczęło się tydzień temu, 24 listopada.

Nie udało się uwolnić wszystkich zakładników

Porozumienie zakładało pierwotnie wypuszczenie z niewoli minimum 50 izraelskich i zagranicznych zakładników - kobiet i dzieci - w zamian za czterodniowe wstrzymanie ognia. Uzgodniono zarazem, że na każdych 10 dodatkowych uwolnionych zakładników będzie przypadał jeden dodatkowy dzień rozejmu. Tak też się stało - porozumienie zostało przedłużone o kilka dni za pośrednictwem mediacji Kataru i Egiptu. 

W Gazie pozostaje około 140 zakładników - ponad 100 Hamas uwolnił w ramach rozejmu, w zamian za uwolnienie 240 Palestyńczyków z więzień w Izraelu. 

Chociaż mediatorzy dążyli do przedłużenia rozejmu o kolejne dwa dni, to Izrael postanowił wznowić zaciekłą ofensywę, mającą na celu zmiażdżenie Hamasu, jeśli bojownicy nie przedstawią zadowalającej - według niego - listy jeńców, którzy mają zostać uwolnieni.

Czytaj także: Prezydent Ukrainy po raz pierwszy zwątpił w Sojusz Północnoatlantycki. Zełenski nie wie, czy Ukraina wejdzie do NATO

Blinken wezwał Izrael do przestrzegania prawa międzynarodowego

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w czwartek w Tel Awiwie, że “bez wątpienia chcemy, aby proces wymiany zakładników nadal posuwał się do przodu”. 

Dodał, że jeśli Izrael wznowi ofensywę i wystąpi przeciwko południowej Gazie, aby ścigać Hamas, musi to zrobić “zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym” i musi mieć “jasny plan” ochrony ludności cywilnej.

Źródło: theguardian.com, apnews.com, dorzeczy.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo