Wspieraj wolne media

Intensywne opady gradu w Polsce. Sadownicy domagają się pomocy. Chodzi o problemy ze zbiorami owoców

3
0
3
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Unsplash

W kilkanaście minut zniweczona została praca, jaką sadownicy podejmowali przez miesiące. Intensywne gradobicie dotknęło między innymi, Gniezno. Szkody mogą wynosić nawet 90 proc.

W kilkanaście minut zniweczona została praca, jaką sadownicy podejmowali przez miesiące. Intensywne gradobicie dotknęło między innymi, Gniezno, czy też powiat opolski w województwie lubelskim.

W okolicach Opola Lubelskiego spadł grad wielkości kurzych jaj - oznajmił Krzysztof Gałaszkiewicz, dyrektor oddziału ARiMR w Lublinie.

Sytuacja jest tragiczna szczególnie na obszarze od Kazimierza Dolnego po Kraśnik. Szkody mogą wynosić nawet 90 proc. Są tacy sadownicy, którzy stracili wszystko.

To znaczy, że nie będzie co zbierać, a koszty przez rolników zostały poniesione, żeby te sady i plantacje owoców miękkich przyniosły obfity plon - wyjaśnił Krzysztof Gałaszkiewicz.

Czytaj więcej: Prezydent Duda spotkał się z protestującymi rolnikami. Postawili warunek

Niepokojące doniesienia sadowników

Wiceprezes Związku Sadowników Robert Remiszewski, powiedział, że należy się spodziewać niskich zbiorów jabłek i innych owoców. Sadownik na antenie Radia Podlasie wskazał, że odpowiadają za to ciepła zima, wczesna wegetacja oraz wiosenne chłody i przymrozki. Przyznał on, że teraz szkody obejmują całą Polskę.

Będą ogromne straty w skali kraju. W poprzednich latach zdarzało się, że Grójec wymarzł, część łódzkiego wymarzła, ale np. przetrwała część centrów sadowniczych na Lubelszczyźnie i w sandomierskim. To się równoważyło. Teraz ucierpiała cała Polska - zauważył Robert Remiszewski.

Sadownik ocenił, że tegoroczne straty mrozowe mogą być największe od kilkudziesięciu lat. Rekompensaty dla sadowników, którzy ponieśli straty, zapowiedziało już Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Źródło: radiomaryja.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
3
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo