Wspieraj wolne media

Instytut Dziedzictwa Myśli Politycznej będzie szukał zagrożeń dla demokracji liberalnej? Jest komunikat resortu kultury. Zmiany wchodzą już od środy

0
0
4
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska / Fot. PAP/Radek Pietruszka

10 kwietnia ze stanowiska dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego został odwołany prof. Jan Żaryn. Następnie powołano p.o. dyrektora Adama Leszczyńskiego. Jest nowy komunikat resortu kultury.

W środę 10 kwietnia ze stanowiska dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego został odwołany prof. Jan Żaryn. Zdaniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomieja Sienkiewicza, fundusze miały być przeznaczane na rzekomo szowinistyczne i nacjonalistyczne organizacje.

Dziś zostałem odwołany z funkcji dyrektora IDMN. Dziedzictwo Chrześcijańsko -Narodowe zostali w uzasadnieniu przezwane nacjonalistycznym. Propagandyści od Bieruta po generała i inni zbóje cieszą się że mają z pokolenia na pokolenie coraz zdolniejszych uczniów - poinformował wówczas prof. Jan Żaryn.

Informację tę potwierdził podczas konferencji prasowej sam minister Sienkiewicz. Jego zdaniem Marsz Niepodległości, Ordo Iuris, Straż Narodowa, Młodzież Wszechpolska, czy też Fundacja Witaszków to organizacje ekstremistyczne.

W ciągu trzech lat istnienia przekazał pięniądze na rzecz kilkudziesięciu organizacji - takich jak Marsz Niepodległości, Straż Narodowa, Młodzież Wszechpolska czy Fundacja Witaszków - milionerów, którzy wspierają Ordo Iuris. Łącznie na środowiska ekstremistyczne i takie organizacje w ciągu kilku lat istnienia instytut przepompował, bo inaczej nie da się tego nazwać, 74 miliony złotych, w tym 40 milionów na zakup nieruchomości - podkreślił Bartłomiej Sienkiewicz.

Następnie resort kultury poinformował, że p.o. dyrektora IDMN zostanie Adam Leszczyński.

Na stanowisko p.o. dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej powołany został Adam Leszczyński – profesor na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu SWPS, historyk, socjolog i dziennikarz, wielokrotnie nagradzany za publikacje naukowe - poinformowało ministerstwo kultury.

Instytut Dziedzictwa Myśli Politycznej będzie szukał zagrożeń dla demokracji liberalnej?

Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami TV Media Narodowe dotychczasowy Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Dmowskiego i Paderewskiego przekształci się 19. czerwca tego roku w Instytut Dziedzictwa Myśli Politycznej im. Gabriela Narutowicza. 

Instytut ma w przyszłości zajmować się kompleksowo historią polskiej myśli politycznej - czytamy we wcześniejszej zapowiedzi resortu kultury.

Jak zauważył Tomasz Kalinowski, prawdziwym celem nowej instytucji, pod kierownictwem nowej Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanny Wróblewskiej ma być ściganie rzekomy zagrożeń dla demokracji liberalnej.

Od jutra Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Dmowskiego i Paderewskiego przekształca się zarządzeniem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Instytut Narutowicza. Cel nowej instytucji? Ściganie „zagrożeń dla demokracji liberalnej”.

Czytaj więcej: Klynstra-Komarnicki odchodzi ze stanowiska dyrektora Teatru Osterwy? Pisze o "historii rodem z PRL-u"

Kim jest Hanna Wróblewska?

Hanna Wróblewska ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Była dyrektorką Zachęty w latach 2010-2021, a w latach 2011-2021 Wróblewska pełniła rolę komisarza Pawilonu Polskiego na Biennale w Wenecji. 

Po zwolnieniu przez rząd PiS (minister kultury Piotr Gliński nie przedłużył jej umowy) od 2022 roku pracowała jako wicedyrektorka ds. naukowych i wystawienniczych Muzeum Getta Warszawskiego. W ministerstwie zarządzanym przez Bartłomieja Sienkiewicza Hanna Wróblewska kierowała Departamentem Narodowych Instytucji Kultury.

Źródło: tvmn.pl, x.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo