Ile wyniosła inflacja w maju? Polska gospodarka idzie w dobrym kierunku. Główny Urząd Statystyczny przedstawił najnowsze dane
Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane odnośnie inflacji odnotowanej w maju. Zmiany zauważono również w cenach towarów oraz usług konsumpcyjnych.
- Główny Urząd Statystyczny poinformował o najnowszych danych dotyczących poziomu inflacji odnotowanej w maju bieżącego roku.
- Warto podkreślić, że od kilku miesięcy zauważono wyraźny trend spadkowy.
- Poziom inflacji wpłynął również nieznacznie na poziom cen towarów i usług konsumpcyjnych.
- Zobacz także: Zadrwił z absurdalnego prawa. Szwajcar zmienił płeć i uniknął słyżby wojskowej. "Kto mi udowodni, że nie jestem kobietą?"
W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny zarówno towarów, jak i usług są na tym samym poziomie. Majowa inflacja na poziomie 13 procent oznacza, że spadła do najniższego poziomu od roku.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 13,0 proc. (przy wzroście cen towarów - o 13,3 proc. i usług - o 12,3 proc) - podaje Główny Urząd Statystyczny.
W maju 2023 r. #cenytowarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w porównaniu do maja 2022 r. o 13,0% (wskaźnik cen 113,0), a w stosunku do kwietnia 2023 r. wzrosły o 0,7% (wskaźnik cen 100,7).https://t.co/noMBjSCWkW#GUS #CPI #WskaźnikCen #ceny #statystyki #inflacja pic.twitter.com/FCqiNE8xOK — GUS (@GUS_STAT) June 15, 2023
Jak inflacja wpływa na ceny produktów i usług?
Spadek inflacji został również zauważony na rynku tj. w cenach towarów i usług. Niższe ceny w zakresie transportu o 4,3 proc. oraz rekreacji i kultury o 0,5 proc. obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,40 p. proc. i 0,03 p. proc.
W maju w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie żywności (o 0,5 proc.) i zdrowia (o 1,9 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,13 p. proc. i 0,11 p. proc. - wyjaśnił GUS.
Jak informuje GUS, żywność i napoje bezalkoholowe podrożały o 18,9 proc., napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe o 12,5 proc., a odzież i obuwie - o 7.4 proc. Cukier jest droższy o 63,4 proc., jaja o 24,9 proc. a warzywa - 24,7 proc. Tańsze jest natomiast masło - 1,9 proc. oraz mięso drobiowe - 1 proc.
Źródło: rmf24.pl