Inflacja w Polsce. Kiedy nastąpi spadek stóp procentowych? Prezes NBP Adam Glapiński wykazał bardzo duży optymizm
Inflacja w Polsce niestety jest bardzo wysoko i plasuje się na poziomie 14,7 proc. Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński wyraził nadzieję, że pod koniec roku będzie możliwa pierwsza obniżka stóp procentowych.
- W miniony piątek Główny Urząd Statystyczny podał, że inflacja konsumencka wyniosła w kwietniu 14,7 proc.
- Z kolei prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Adam Glapiński wyraził swoją opinię w sprawie pierwszej obniżki stóp procentowych.
- Przekazał również, kiedy należy jej się spodziewać. Zaznaczył, że dojdzie również do dalszego spadku inflacji.
- Zobacz także: Szczyt BRICS w RPA. Prezydent Władimir Putin ma ogromne problemy przez nakaz aresztowania. Południowoafrykańskie władze odradzają przyjazd
Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński przekazał w wywiadzie dla Gazety Polskiej, że pod koniec roku ma nastąpić pierwsza obniżka stóp procentowych. Jego zdaniem zostanie osiągnięty cel 2,5 proc.
Mam nadzieję, że stanie się to, co przewidują ekonomiści biorący udział w niedawnej ankiecie Obserwatora Finansowego, a także co jest spójne z przewidywaniami rynków finansowych, a więc że pod koniec roku będzie możliwa pierwsza obniżka stóp procentowych. Oczywiście, o ile inflacja będzie spadać w takim tempie w kierunku średniookresowego celu NBP, jak to przewiduje nasza projekcja, a to uzależnione będzie od wielu czynników. Dlatego to nie jest żadna obietnica, bo wszystko będzie zależeć od kształtowania się inflacji i sytuacji gospodarczej. Jedno jest pewne: nadal dążymy i będziemy dążyć do trwałego obniżenia inflacji i osiągnięcia celu 2,5 proc. +/- 1 pkt proc. - przekazał Adam Glapiński.
Przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej podtrzymał też oczekiwania dalszego spadku inflacji.
Liczymy, że na koniec roku będzie ona jednocyfrowa. Podkreślam, odpukać, jak na razie nasza NBP-owska projekcja w całości się realizuje - dodał prezes Narodowego Banku Polskiego.
Czytaj więcej: Świadectwo charakterystyki energetycznej. Nowy ból głowy dla deweloperów. Zobacz co grozi za brak sporządzenia tego dokumentu
Inflacja w Polsce
Główny Urząd Statystyczny podał w piątek, że inflacja konsumencka wyniosła 14,7 proc. w ujęciu rocznym w kwietniu 2023 r. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,7 proc. w kwietniu. Konsensus rynkowy oczekiwał CPI na poziomie 15 proc. r/r w kwietniu br. i 0,9 proc. m/m.
Według centralnej ścieżki marcowej projekcji inflacyjnej NBP, inflacja konsumencka wyniesie 11,9 proc. w 2023 r., 5,7 proc. w 2024 r. i 3,5 proc. w 2025 r. (wobec odpowiednio: 13,1 proc., 5,9 proc. i 3,5 proc. dla tych lat w projekcji listopadowej). Inflacja CPI dopiero pod koniec horyzontu projekcji powróci do przedziału odchyleń od celu inflacyjnego NBP określonego jako 2,5 proc. +/- 1 pkt proc.
RPP podwyższała stopy procentowe od października 2021 r. do września 2022 r. (z poziomu 0,1 proc. do 6,75 proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej). W kolejnych miesiącach utrzymywała parametry polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie.
Źródło: dorzeczy.pl