Wspieraj wolne media

Gdzie jest największa inflacja w Europie? Bliskie stosunki z Kremlem oraz rosyjska ropa nie pomagają w zachowaniu stabilnej gospodarki

2
0
0
Premier Węgier Wiktor Orban
Premier Węgier Wiktor Orban / Fot. Youtube

Gdzie jest najwyższa inflacja w Europie? Ten kraj może niektórych zaskoczyć, szczególnie że jest w bliskich kontaktach z Kremlem. Rosyjska ropa jak widać nie pomaga w zachowaniu stabilnej gospodarki.

  • Polska oraz inne kraje europejskie zmagają się z wysoką inflacją, w wielu krajach zaliczając nawet niechlubne rekordy.
  • Jednym z głównych powodów inflacji, jest kryzys gospodarczy po epidemii koronawirusa oraz wojna na Ukrainie.
  • Niektóre kraje w Europie próbowały powstrzymać inflację, nadal ściągając rosyjskie surowce, lecz to nie przyniosło pozytywnych skutków.

Inflacja w marcu na Węgrzech wyniosła 25,2 proc. rok do roku wobec 25,4 proc. odnotowanych w lutym. To odczyt znacznie powyżej wynoszącej 24,7 proc. prognozy.

Jeszcze wyższa jest inflacja bazowa (z wyłączeniem cen energii i żywności), która w marcu 2023 r. wyniosła na Węgrzech 25,7 proc. wobec 25,2 proc. w lutym i prognozy wynoszącej 24,7 proc.

Inflacja bazowa jest na Węgrzech wyższa od zwykłej inflacji CPI tzn. konsumenckiej ze względu na różnego rodzaju programy dopłat i regulacje cen.

Czytaj więcej: Wsparcie dla emerytów poprzez świadczenia socjalne. Prezes ZUS ujawnia na jakim etapie jest wypłata "trzynastek"

Węgry mają najwyższą inflację w Unii Europejskiej

Węgry z wynikiem 25 proc. są w tej chwili krajem z najwyższą inflacją w Europie – zauważył w lutym w programie "Newsroom" WP Adam Balcer z Kolegium Europy Wschodniej.

Jak podkreślił ekspert, Węgrom udało się pod tym względem prześcignąć Litwę, gdzie inflacja zaczęła spadać. Eksperci przewidują, że w tym roku węgierska inflacja może wzrosnąć jeszcze do 27 proc.

Problem Węgier polega na tym, że są tam najwyższe stopy procentowe. W tej chwili jest to 13 proc. To wszystko dzieje się w sytuacji, gdy nawet szef banku centralnego Węgier zgłasza zastrzeżenia do polityki premiera Viktora Orbana. Przypomnę, że rząd zdecydował o zamrożeniu cen niektórych produktów, energii czy paliw. Efekt jest taki, że to sztuczne zamrożenie firmy i producenci odbijają sobie w podnoszeniu cen innych produktów. Rząd swoją polityką zatem inflację rozkręca – zauważył Balcer.

 

Źródło: money.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
2
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo