Wsparcie dla emerytów poprzez świadczenia socjalne. Prezes ZUS ujawnia na jakim etapie jest wypłata "trzynastek"
Polskie władze przyjęły plan przyznania emerytom tzw. 13 emerytury. Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska wyjaśniła na jakim etapie jest wypłata tego świadczenia.
- Polskie władze przyjęły jakiś czas temu świadczenie tzw. trzynastki wypłacanej emerytom.
- Ideą "trzynastki" jest to, zę jest to świadczenie, które jest wolne od podatku.
- Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska wyjaśniła na jakim etapie jest wypłacanie tego świadczenia.
Pierwsza wypłata "trzynastki" została zrealizowana 31 marca. Ostatni termin wypłaty przypadnie zaś na 25 kwietnia. W Polsce 13. emerytury są wypłacane bez względu na wysokość świadczenia głównego.
Wypłata 13. emerytury odbywa się w terminach przewidzianych dla wypłaty świadczeń: emerytalnych, rentowych i innych. Jesteśmy praktycznie w połowie wypłat trzynastek - powiedziała prof. Gertruda Uścińska.
Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska podkreśliła, że jeśli wypłata emerytury wypada w terminie ustawowo wolnym od pracy, to 13. emerytura jest wypłacana w dzień poprzedzający.
Z urzędu 13. emerytura to jest zwaloryzowana minimalna emerytura od marca bieżącego roku, czyli 1 588,44 złotych. Proszę o niereagowanie na żadne sygnały z zewnątrz dotyczące pomocy przy otrzymywaniu 13. emerytury. Wszystko dzieje się za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i z automatu - wyjaśniła prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Czytaj więcej: Mieszkaniec Lubelszczyzny wpadł przez swoją nieuwagę. Oszuści wyłudzili od niego ogromne pieniądze
Dodatkowe świadczenie
13. emerytura jest wolna od potrąceń i egzekucji, a jej pobranie nie ma wpływu na ubieganie się o świadczenia, dodatki, zasiłki czy dodatkowe wsparcie. Od świadczenia nie jest pobierany podatek od osób fizycznych. Rozwiązanie zostało zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, rent strukturalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.
Od 1 marca polscy emeryci i renciści otrzymują wyższe świadczenia. Minimalne wypłaty są wyższe o 250 złotych brutto, czyli 227,50 złotych netto. Według zapewnień Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, minimalna emerytura wyniesie 1 588,44 złotych. Na 13. i 14. emeryturę oraz waloryzację, wynoszącą w tym roku 114,8 proc., rząd przeznaczy z budżetu państwa 70 mld złotych.
Źródło: isbnews.pl, dorzeczy.pl