Inflacja bazowa w Polsce. Narodowy Bank Polski przedstawił najnowsze prognozy i statystyki. Ile wynosi inflacja konsumencka?
Narodowy Bank Polski przedstawił we wtorek najnowsze dane odnośnie inflacji bazowej w Polsce. Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 12,2 proc. w kwietniu w ujęciu rocznym.
- Narodowy Bank Polski opublikował we wtorek dane statystyczne odnośnie inflacji bazowej w Polsce za miesiąc kwiecień.
- Konsensus rynkowy wyniósł 12,2 proc. rok do roku, natomiast po wyłączeniu cen administrowanych wyniosła 14 proc.
- Z kolei w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny podał, że inflacja konsumencka w Polsce wyniosła 14,7 proc. w ujęciu rocznym w kwietniu 2023 r.
- Zobacz także: Zasiłek macierzyński - komu przysługuje oraz jak i do kiedy złożyć wniosek? Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o upływającym terminie
Narodowy Bank Polski przedstawił we wtorkowym komunikacie najnowsze dane dotyczące inflacji bazowej w kraju. Konsensus rynkowy wyniósł 12,2 proc. rok do roku. Bank podał także, że inflacja bazowa po wyłączeniu cen administrowanych wyniosła w kwietniu bieżącego roku 14 proc. w ujęciu rocznym wobec 15,7 proc. w marcu.
Inflacja bazowa po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych wyniosła 15,3 proc. w kwietniu wobec 16 proc. w marcu. Inflacja bazowa liczona metodą 15-procentowej tzw. średniej obciętej wyniosła 14,3 proc. w kwietniu wobec 15,5 proc. w marcu.
Natomiast wskaźnik cen i usług konsumpcyjnych wyniósł 14,7 proc. rok do roku w kwietniu 2023 r. wobec 16,1 proc. rok do roku w marcu 2023 r.
Ile wynosi inflacja konsumencka?
Przypomnijmy, że w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny podał, że inflacja konsumencka w Polsce wyniosła 14,7 proc. w ujęciu rocznym w kwietniu 2023 r.
W ujęciu rocznym wzrost cen usług wyniósł 13,3 proc., a towarów sięgnął 15,1 proc.. W ujęciu miesiąc do miesiąca było to odpowiednio: +1,4 proc. i +0,5 proc.
W kwietniu bieżącego roku w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie odzieży i obuwia (o 3,3 proc.), żywności (o 0,4 proc.), mieszkania (o 0,3 proc.) oraz transportu (o 0,8 proc.) - czytamy w komunikacie Głównego Urzędu Statystycznego.
W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie żywności (o 19,9 proc.), mieszkania (o 17,2 proc.), rekreacji i kultury (o 14,9 proc.) oraz restauracji i hoteli (o 16,2 proc.) podniosły wskaźnik odpowiednio o 4,89 pkt. proc., 4,24 pkt. proc., 0,91 pkt. proc. i 0,82 pkt. proc.
Źródło: isbnews.pl, dorzeczy.pl