Wspieraj wolne media

Imigracja nie przyniosła korzyści gospodarczych Wielkiej Brytanii? Raport nie pozostawia wątpliwości

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Twitter.com/RobertJenrick

Masowa imigracja nie przyniosła wzrostu gospodarczego, o którym mówiły kolejne rządy Wielkiej Brytanii i przyczyniła się do rosnącej presji na usługi publiczne, twierdzi były brytyjski minister ds. imigracji, Robert Jenrick, w raporcie napisanym we współpracy z wiodącym think tankiem.

Skumulowana migracja netto w Wielkiej Brytanii w ciągu 25 lat do 1997 r. wyniosła zaledwie 68 000. W kolejnych 25 latach skumulowana migracja netto wyniosła co najmniej 5,8 miliona,

Opublikowany w tym tygodniu raport Center for Policy Studies zawiera kilka wniosków, które podważają zachodnią liberalną narrację, zgodnie z którą masowa imigracja napędza wzrost gospodarczy, zapewnia korzyści fiskalne i jest siłą napędową dla europejskich narodów.

"Skala i skład niedawnej migracji nie przyniosły znaczących korzyści gospodarczych i fiskalnych, które obiecywali jej zwolennicy, jednocześnie wywierając ogromną presję na mieszkalnictwo, usługi publiczne i infrastrukturę" - czytamy w raporcie.

Badanie wykazało, że migracja netto odpowiadała za 89% z 1,34-milionowego wzrostu deficytu mieszkaniowego w Anglii w ciągu ostatniej dekady, powodując niedobór mieszkań i podnosząc ceny domów do rekordowego stosunku cen nieruchomości do wynagrodzeń.

Ostrzeżono, że Wielka Brytania musiałaby budować dom co pięć minut w ciągu dnia i nocy, aby poradzić sobie z obecnym poziomem imigracji. Liczba 515 000 domów potrzebnych każdego roku odpowiadałaby dodawaniu do Wielkiej Brytanii miasta wielkości Cardiff.

W towarzyszącym badaniu filmie wideo współautorzy wyjaśnili, że skumulowana migracja netto w ciągu 25 lat poprzedzających zwycięstwo wyborcze byłego premiera Partii Pracy Tony'ego Blaira w 1997 r. wyniosła zaledwie 68 000. W ciągu kolejnych 25 lat skumulowana migracja netto wyniosła co najmniej 5,8 miliona.

"W ubiegłym roku do Wielkiej Brytanii przybyło łącznie 1,2 miliona osób. Oznacza to, że 1 na 60 osób mieszkających obecnie w Wielkiej Brytanii przybyła tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy" - stwierdzono w filmie.

Migracja spoza UE do Wielkiej Brytanii gwałtownie wzrosła po Brexicie, ale przytłaczająca większość nowo przybyłych nie udaje się do Wielkiej Brytanii, aby pracować, a tym samym płacić podatki i pobudzać gospodarkę. Zaledwie 15 procent osób przybywających spoza Unii Europejskiej w ciągu ostatnich 5 lat otrzymało wizę pracowniczą.

W raporcie stwierdzono, że masowa imigracja "nie przyniosła znaczącego wzrostu PKB na mieszkańca" i zwiększyła presję na infrastrukturę krytyczną "od dróg po gabinety lekarskie".

Przedstawiono również szczegóły dotyczące różnic w jakości imigracji na całym świecie, podkreślając, że migranci z Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej i Turcji są "prawie dwa razy bardziej narażeni na bierność zawodową niż osoby urodzone w Wielkiej Brytanii".

Podobnie, migranci z Somalii i Pakistanu zazwyczaj płacą od czterech do dziewięciu razy mniej podatku dochodowego niż ci z Kanady, Singapuru i Australii.

W raporcie przedstawiono 30 zalecanych środków, które rząd powinien wdrożyć, aby "odzyskać kontrolę" nad masową imigracją, w tym bardziej rygorystyczne zasady dotyczące praw zagranicznych studentów do pozostania w Wielkiej Brytanii po ukończeniu studiów.

Wezwano również do podzielenia Home Office, brytyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych, i utworzenia oddzielnego Departamentu Bezpieczeństwa Granic i Kontroli Imigracyjnej poświęconego tej kwestii.

Inne zalecenia obejmowały ustalenie rocznego limitu wiz w określonych branżach, a mianowicie w służbie zdrowia i opiece społecznej, które zazwyczaj oferują niższe płace i zachęcają migrantów do podejmowania tych miejsc pracy w celu przyjazdu do Wielkiej Brytanii; potwierdzenie krajowego zobowiązania do przywrócenia migracji netto do historycznej normy dziesiątek tysięcy; oraz zniesienie listy zawodów deficytowych, która zwalnia niektórych zagranicznych wnioskodawców ze spełnienia surowszych kryteriów wizowych.

Komentując raport, Jenrick wyjaśnił, że zrezygnował ze stanowiska ministra ds. imigracji w grudniu ubiegłego roku, ponieważ "nie chciał być kolejnym politykiem, który złamał obietnicę ograniczenia imigracji".

W momencie rezygnacji Jenrick podał rządową politykę dotyczącą Rwandy jako główny powód swojego odejścia, podkreślając, że przepisy nie idą wystarczająco daleko i nie będą w stanie skutecznie ograniczyć nielegalnej imigracji do Wielkiej Brytanii.

"Trzy dekady masowej migracji całkowicie zawiodły brytyjskie społeczeństwo. Koszty zostały zatuszowane. Oto prawda, którą trzeba powiedzieć" - dodał Jenrick.

 

Źródło: rmx.news

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo