Ile zawiadomień wpłynęło ws. utworzenia komitetów do Państwowej Komisji Wyborczej?
Do Państwowej Komisji Wyborczej wpłynęło już 11 zawiadomień o utworzeniu komitetu wyborczego. Dokumenty złożyły m.in. Koalicja Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość i Konfederacja.
- Zgodnie z wyborczym kalendarzem, już do 28 sierpnia partie polityczne muszą zarejestrować swoje komitety wyborcze.
- 9 komitetów zadeklarowało start do Sejmu i Senatu, a 2 jedynie do Sejmu (Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców oraz Patrioci Polska).
- Jeżeli zawiadomienie nie ma wad, PKW w terminie 3 dni od jego złożenia, decyduje o przyjęciu.
- Zobacz także: Ziobro chce uregulować kwestie wyroków w sprawach światopoglądowych. "Wystąpię jeszcze dzisiaj do Krajowej Rady Sądownictwa"
Dotychczas do Państwowej Komisji Wyborczej zgłoszono 11 komitetów, z czego 9 to komitety wyborcze partii, natomiast pozostałe 2 - koalicyjne komitety wyborcze.
Kto złożył zawiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego?
Dokumenty do rejestracji złożyły: Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość, Komitet Wyborczy Nowa Lewica, Komitet Wyborczy Bezpartyjni Samorządowcy, Komitet Wyborczy Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców, Komitet Wyborczy Patrioci Polska, Komitet Wyborczy Polska Jest Jedna, Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni, Komitet Wyborczy Związku Słowiańskiego, Komitet Wyborczy Partia Wolności, Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe, Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość.
9 komitetów zadeklarowało start do Sejmu i Senatu, a 2 jedynie do Sejmu (Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców oraz Patrioci Polska).
Warto wspomnieć, że jeżeli zawiadomienie spełnia warunki określone w Kodeksie wyborczym, PKW w terminie 3 dni od złożenia zawiadomienia, decyduje o jego przyjęciu. Gdyby okazało się, że zawiadomienie ma wady - PKW wzywa pełnomocnika wyborczego do ich usunięcia.
Partie polityczne mają czas na złożenie do PKW zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego do 28 sierpnia. Do 6 września muszą zgłosić Państwowej Komisji Wyborczej listy kandydatów na posłów i senatorów.
Czytaj także: Roman Giertych rezygnuje ze startu w wyborach? Niekoniecznie
Wybory 15 października
Prezydent Andrzej Duda potwierdził we wtorek, że wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Poinformował on również, że Państwowa Komisja Wyborcza pozytywnie rozpatrzyła jego prośbę o datę zaproponowanego terminu.
Źródło: pkw.gov.pl