Ile kosztowały opinie prawne w sprawie posła Romanowskiego? Mowa o kilku tysiącach złotych na osobę. Cena zależy od rodzaju usługi
Warszawski sąd zdecydował o uwolnieniu przetrzymywanego bezprawnie w areszcie posła Marcina Romanowskiego. Decyzję sądu zdążył skomentować Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar. To jego resort zakupił wątpliwe opinie prawne.
- Warszawski sąd zdecydował o uwolnieniu przetrzymywanego bezprawnie w areszcie posła Marcina Romanowskiego.
- Portal "money.pl" ustalił ile wydało Ministerstwo Sprawiedliwości na zakup wątpliwych opinii prawnych.
- Cena za jedną opinię wynosi nawet do kilku tysięcy złotych.
- Zobacz także: Ekstradowany z Niemiec Syryjczyk w rękach Straży Granicznej. Odpowie za przerzut migrantów
Pełnomocnik posła Suwerennej Polski Marcina Romanowskiego mecenas Bartosz Lewandowski poinformował, że warszawski sąd we wtorek przed północą zdecydował o uwolnieniu przetrzymywanego bezprawnie w areszcie polityka opozycji.
Poseł Romanowski po zwolnieniu wyszedł do dziennikarzy i wraz ze swoim pełnomocnikiem przekazał swoje stanowisko oraz odpowiedział na pytania. Zapowiedział, że złoży zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa w związku z jego zatrzymaniem mimo immunitetu.
Wielu zwolenników koalicji rządzącej jest rozczarowanych działaniami rządu, a media piszą o kompromitacji prokuratury.
Bodnar skomentował zatrzymanie Romanowskiego
Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Adam Bodnar odniósł się do sprawy zatrzymania posła Marcina Romanowskiego, który wyszedł już na wolność. We wtorek późnym wieczorem sąd odrzucił wniosek o zastosowanie wobec polityka tymczasowego aresztu.
Wielu zwolenników koalicji rządzącej jest rozczarowanych działaniami rządu, a media piszą o kompromitacji prokuratury. Jej skalę zwiększyły ujawnione przez media informacje o tym, że Rada Europy już w czerwcu informowała polski rząd, że Romanowski ma drugi immunitet.
Minister sprawiedliwości powiedział, że decyzja sądu w sprawie “zastosowania aresztu tymczasowego, która zapadła m.in. na podstawie pisma przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (…), nie przekreśla w żaden sposób śledztwa prokuratury w sprawie afery Funduszu Sprawiedliwości, ani dowodów zebranych w tej sprawie”.
Chciałbym podkreślić, że nadal mamy grono osób podejrzanych, nadal jest rozwojowy etap postępowania i nadal dowody wskazują na możliwość popełnienia przestępstw (…). Decyzja sądu będzie analizowana po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia postanowienia, którego jeszcze nie mamy - dodał.
Czytaj więcej: Sfrustrowany Kamiński uderza w Bodnara: Pod ich rządami PiS rży ze śmiechu
Ile kosztowały wątpliwe opinie prawne?
Portal "money.pl" opublikował nowe ustalenia w sprawie zatrzymania posła Romanowskiego. Dziennikarze ustalili, że Ministerstwo Sprawiedliwości opinie prawne w tej sprawie zamówiło 3 lipca. Jak przekazał dyrektor biura finansów resortu Jarosław Wyżgowski w związku z przeprowadzoną przez Sebastiana Kaletę kontrolą poselską, sporządzenie obu opinii prawnych kosztowało łącznie 10 tys. zł – po 5 tys. każda.
Zdaniem zorientowanego w temacie rozmówcy serwisu, koszt takich opinii waha się od 3 do nawet 8 tysięcy złotych.
Wszystko zależy od tego, kto ma ją sporządzić, w jakim czasie i jak obszerną - wyjaśnił dyrektor biura finansów Ministerstwa Sprawiedliwości Jarosław Wyżgowski.
Źródło: dorzeczy.pl, money.pl