Hiszpańskie media pod wrażeniem wzrostu gospodarczego Polski. Chwalą nasze zaangażowanie w energetykę jądrową
Hiszpański dziennik zamieścił analizę wzrostu gospodarczego Polski. Pisze o ogromnym rozwoju gospodarczym naszego kraju i analizuje powody tego ekonomicznego sukcesu.
- Jak podał dziennik "El Economista", sukces gospodarczy Polski wydaje się niemal niepodważalny. Dodał, że PKB per capita wzrósł od 1990 r. prawie sześciokrotnie, a stopa bezrobocia spadła do rekordowo niskiego poziomu.
- Przypomniał, że na początku lat dwutysięcznych polski eksport nie osiągał 25 proc. PKB, a obecnie przekracza już 60 proc.
- Hiszpański dziennik zaznaczył, że nasz kraj stał się jedną z lokomotyw eksportu w Europie, ponieważ Polka zdywersyfikowała swoją bazę eksportową i rozszerzyła stosunki handlowe z krajami UE i spoza UE.
- Zobacz także: 1 sierpnia w Warszawie odbędzie się Marsz Powstania Warszawskiego. Organizatorzy proszą o wsparcie
Jak podał dziennik “El Economista”, sukces gospodarczy Polski wydaje się niemal niepodważalny. Dodał, że PKB per capita wzrósł od 1990 r. prawie sześciokrotnie, a stopa bezrobocia spadła do rekordowo niskiego poziomu.
W piątkowym artykule na temat naszego kraju czytamy również, że gospodarka Polski przeszła intensywną modernizację, która obejmuje takie kroki, jak niedawne zaangażowanie w energetykę jądrową.
“El Economista” przypomniał, że na początku lat dwutysięcznych polski eksport nie osiągał 25 proc. PKB, a obecnie przekracza już 60 proc. “To jeden z najszybszych skoków w porównaniu z innymi europejskimi partnerami”.
Hiszpański dziennik: Polska eksportuje więcej i lepiej
Co najważniejsze, wszystko to odbyło się bez zauważalnej utraty konkurencyjności polskich towarów i usług. Polska eksportuje więcej i lepiej, pomimo relatywnego wzrostu kosztów pracy - czytamy.
Dziennik w swojej analizie powołuje się na “obszerną literaturę dotycząca dobrych wyników polskiej gospodarki po upadku komunizmu”, w tym na raporty m.in. Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Nie uwzględniając pandemii koronawirusa, Polska zgromadziła ponad 30 lat nieustannego wzrostu gospodarczego. Choć w 2020 roku globalna gospodarka uległa hibernacji, PKB skurczył się zaledwie o 2 proc., podczas gdy w krajach takich jak Hiszpania spadek przekroczył 10 proc.. Na sukces Polski składa się wiele czynników, których podsumowanie w jednym artykule jest prawie niemożliwe - czytamy.
Czytaj także: Jak Niemcy atakują polską energetykę jądrową? Francuzi opublikowali raport
Polska jedną z lokomotyw eksportu w Europie
Hiszpański dziennik zaznaczył, że nasz kraj stał się jedną z lokomotyw eksportu w Europie, ponieważ Polka zdywersyfikowała swoją bazę eksportową i rozszerzyła stosunki handlowe z krajami UE i spoza UE.
“El Economista” zaznaczył, że kierunki polskiego eksportu pozostają względnie stabilne: udział Niemiec wynosi od 28 proc. do 30 proc., a Czechy, Wielka Brytania i Francja zajmują drugie miejsce (od 5 proc. do 6 proc.). Łącznie eksport z UE stanowi 75-80 proc. polskiego eksportu.
Dziennik dodał, że nasz kraj stał się coraz bardziej zorientowany na zewnątrz i korzysta ze swojego strategicznego położenia oraz konkurencyjnych kosztów pracy.
Jednocześnie “El Economista” stwierdził, że “silny wzrost eksportu po pandemii nie był trwały, ponieważ wynikał z czasowego zwrotu europejskich i światowych konsumentów w kierunku konsumpcji dóbr”.
Źródło: eleconomista.es, i.pl