Wspieraj wolne media

1 sierpnia w Warszawie odbędzie się Marsz Powstania Warszawskiego. Organizatorzy proszą o wsparcie

19
5
2
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Facebook/Roty Marszu Niepodległości

Marsz Powstania Warszawskiego rozpocznie się tradycyjnie 1 sierpnia o godz. 17:00 na Rondzie Romana Dmowskiego w centrum Warszawy. Aby wydarzenia mogło się jednak odbyć potrzebne jest wsparcie.

1 sierpnia polscy patrioci przejdą pod biało-czerwonymi flagami, oddając należytą cześć i honor powstańcom Warszawy.

Organizatorzy Marszu Powstania Warszawskiego zachęcają do przynoszenia na wydarzenie biało-czerwonych flag. W tym roku trasa marszu jest następująca: Rondo Dmowskiego - Aleje Jerozolimskie - Nowy Świat - Plac Krasińskich. 

Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Roty Marszu Niepodległości oraz Straż Narodowa. 

Zwieńczeniem tegorocznego Marszu będzie występ słowno-muzyczny w wykonaniu Norberta “Smoły” Smolińskiego oraz jego Dziecięcej Ferajny na scenie zlokalizowanej na Placu Krasińskich - podali organizatorzy.

Zbiórka na Marsz Powstania Warszawskiego

Aby wydarzenia mogło się jednak odbyć potrzebne jest wsparcie.

Przekazane datki pozwolą nam pokryć koszt organizacji, takie jak: nagłośnienie, wóz organizacyjny, druku plakatów, banerów i ulotek, zabezpieczenie logistyczne oraz w zakresie bezpieczeństwa Uczestników - czytamy na stronie zbiórki.

Czytaj także: Prezydent Chełma Jakub Banaszek wyszedł z chwalebną inicjatywą. Radni zdecydowali, czy w mieście powstanie skwer Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej

Powstanie Warszawskie

Na początku 1944 r. nacierająca na Niemców Armia Czerwona przekroczyła granicę Rzeczypospolitej. Po odrzuceniu wysuniętej przez władze RP oferty współdziałania wojskowego z Sowietami, 12 stycznia komendant główny Armii Krajowej gen. Tadeusz Komorowski wydał rozkaz nr 126, zapowiadający wsparcie Armii Czerwonej w walce z Niemcami, “w miarę naszych sił i interesów państwowych”. Tak rozpoczęła się akcja “Burza”, która miała na celu m.in. uświadomienie władzom sowieckim, że na wyzwolonych z okupacji niemieckiej terenach Polski, w granicach sprzed 1939, gospodarzami są Polacy, uznający władzę Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie, który był jedynym reprezentantem państwa polskiego. Zanegowany został aliancki podział na strefy operacyjne, w myśl którego Polska znajdowała się w sowieckiej strefie operacyjnej.

Początkowo plan „Burzy” nie przewidywał powstania w stolicy, jednak 31 lipca 1944 r., po rozmowach między komendantem AK gen. Tadeuszem Komorowskim-Borem i delegatem rządu na kraj Janem S. Jankowskim, ustalono na dzień 1 sierpnia 1944 r. godz. 17 (godzina W) termin wybuchu powstania w Warszawie. Podjęta decyzja była spowodowana obawą przed przejęciem władzy w stolicy przez proradziecką Armię Ludową i Armię Czerwoną.

Powstańcy stanęli do walki mając w swoich szeregach 36 tys. żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i mniejszych formacji, dysponując małą ilością sprzętu i słabym uzbrojeniem. Przeciwko nim stanęły doborowe oddziały niemieckie, wyposażone w bardzo dobry sprzęt (broń pancerna, artyleria, lotnictwo). Pomimo rażącej dysproporcji, powstańcy opierali się przez 63 dni, dając wyjątkowe świadectwo odwagi. Zginęły tysiące warszawiaków, a niemiecki okupant po ustaniu działań zbrojnych, niemal całkowicie zrównał z ziemią lewobrzeżną część miasta.

Niezłomny duch żołnierzy powstania jest odtąd inspiracją dla kolejnych pokoleń Polaków, nie tylko mieszkających w Warszawie. Są wzorem również dla nas. Dlatego w rocznicę wybuchu sierpniowej insurekcji oddajemy hołd ich męstwu i chylimy głowy przed cieniami poległych i pomordowanych.

Źródło: twojazbiorka.pl, twitter

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
19
5
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo