Niebezpieczna sytuacja na francuskim rynku produkcji pasz mieszanych. Tak źle nie było od blisko 20 lat

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Produkcja mieszanek paszowych we Francji spadła w ubiegłym roku bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Ilość mieszanek paszowych produkowanych we Francji nigdy nie była tak niska od 20 lat.

  • Francuskie Stowarzyszenie Producentów Pasz podaje alarmujące wyniki sprzedaży paszy mieszanej.
  • Tak źle na rynku francuskim nie było od co najmniej 20 lat.
  • Przyczyną tej sytuacji jest m.in. wojna na Ukrainie, a także trapiące ptactwo choroby.

Jak poinformowało Francuskie Stowarzyszenie Producentów Pasz, produkcja mieszanek paszowych spadła o 1,4 mln ton, czyli o 6,6 proc. w porównaniu z 2021 r. do 19,2 mln ton. Była to również najniższa ilość od ponad 20 lat.

Spadek produkcji paszy dla drobiu był szczególnie dotkliwy i wyniósł około 800 tys. ton, czyli 10,2 proc. Według stowarzyszenia nastąpił znaczny spadek popytu z powodu zmniejszenia się pogłowia zwierząt spowodowanych grypą ptaków. Choroba ta w coraz większym stopniu dotykała również hodowców ptactwa wodnego, takiego jak kaczki i gęsi. Produkcja pasz w tym dziale była nawet o 30 proc. niższa niż w 2021 roku.

Według SNIA straty ekonomiczne hodowców i zmniejszenie pogłowia miały negatywny wpływ na produkcję mieszanek paszowych dla tych zwierząt. Spadła ona o około 300 tys. ton w porównaniu z 2021 r. Umiarkowane były straty w produkcji pasz dla przeżuwaczy. Według stowarzyszenia, spadek wynikał głównie z mniejszego popytu ze strony hodowców krów mamek. Sprzedaży pasz dla bydła mlecznego sprzyjały natomiast wysokie ceny mleka. 

Czytaj więcej: Polska wieś postawiła na PiS. Rolnicy zostali oszukani?

Mniej ekologicznych mieszanek paszowych

Produkcja ekologicznych mieszanek paszowych od 2010 r. stale rosła z wysokimi rocznymi wskaźnikami wzrostu, ale na razie zatrzymała się w 2022 roku. Według SNIA, w 2022 r. w porównaniu z 2021 r. ich całkowita produkcja spadła o 106,5 tys. ton, czyli o 14,3 proc. do 638,5 tys. ton. Dotyczyło to wszystkich gatunków zwierząt. Spadek produkcji pasz ekologicznych dla drobiu wyniósł 14 proc., trzody chlewnej 10 proc., a bydła 19 proc.

Jako przyczynę odwrócenia trendu stowarzyszenie wymieniło grypę ptaków i ciężką sytuację ekonomiczną ekologicznej hodowli zwierząt. Jednak konsekwencje wojny ukraińskiej mogły również odegrać pewną rolę w zmniejszeniu sprzedaży i produkcji mieszanek paszowych. Koszty żywienia zwierząt kształtowały się na historycznie wysokim poziomie ze względu na ogólny wzrost cen surowców i energii oraz trudności logistyczne. 

Źródło: farmer.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo