"Historia żywa" nie będzie już emitowana w Polskim Radiu. Prof. Nowak: Decyzja oznacza odświeżenie znanego z PRL pojęcia
Mój cykl audycji pt. “Historia Żywa” emitowany w Programie 1 Polskiego Radia od ponad 8 lat został zakończony - poinformował historyk prof. Andrzej Nowak.
- Prof. Nowak: Nowa pani dyrektor Programu 1 podjęła w poniedziałek decyzję, by zakazać dalszej emisji. O ile mi wiadomo “Historia żywa” miała sporą grupę zainteresowanych słuchaczy. Cóż – bardzo mi przykro, że nie będą już mogli swojej audycji posłuchać.
- Historyk: Najwidoczniej wolność została już odzyskana i dzisiejsza “uśmiechnięta Polska” może odłożyć historyczną refleksję na półkę z napisem: pamięć zbędna i zabezpieczona.
- Następnie zaznaczył, że jeśli ktoś chciałby poznać powód likwidacji audycji, to “proszę nie pisać do pani dyrektor Programu 1 Polskiego Radia”. Prof. Nowak zaznaczył, że próbował, ale link, który ma kierować do jej urzędowego maila, nie działa.
- Zobacz także: Encyklopedia Pro-life. Prezes Ordo Iuris: Największa w historii Polski porcja rzetelnej wiedzy na temat obrony życia
Nareszcie koniec z “Historią żywą”! Ostatnia audycja w tym cyklu nosi symboliczny tytuł: “Rok 1918, czyli wolność odzyskana”. Nagrywany przeze mnie we współpracy z nieocenioną panią redaktor Dorotą Truszczak w Programie 1 Polskiego Radia i nadawany co tydzień od ponad ośmiu lat cykl już ponad 340 audycji został właśnie przerwany - napisał na swoim profilu facebookowym prof. Andrzej Nowak.
Zaznaczył, że ideą audycji było “pokazywanie historii nie jako wiedzy zamkniętej w podręcznikach, ale elementu naszej tożsamości narodowej, który stale wpływa na dokonywane przez nas wybory życiowe i całą naszą teraźniejszość”.
Nowa pani dyrektor Programu 1 podjęła w poniedziałek decyzję, by zakazać dalszej emisji. O ile mi wiadomo “Historia żywa” miała sporą grupę zainteresowanych słuchaczy. Cóż – bardzo mi przykro, że nie będą już mogli swojej audycji posłuchać - dodał. prof. Nowak.
Prof. Nowak: Żadne merytoryczne powody
Historyk dodał, że nie padły żadne merytoryczne argumenty za likwidacją prowadzenia audycji.
Taka nowa kultura. A może nie całkiem nowa. Decyzja pani dyrektor Programu 1 oznacza bowiem odświeżenie znanego z PRL pojęcia “półkownik”, to jest skierowanie na zamkniętą cenzorskim gestem “półkę” już gotowych produkcji medialnych - napisał.
Prof. Nowak wymienił następnie, które już nagrane programy idą na wspomnianą “półkę”:
- Z Oleandrów do niepodległości, czyli legenda Legionów
- Za „dobrego cara” i „cysorza” Franza Josefa, czyli ostatnie „blaski” zaborów
- Rewolucja 1905 roku: między Różą Luksemburg i Józefem Piłsudskim
- „Syzyfowe prace” i Kulturkampf, czyli rusyfikacja i germanizacja
- Między Prusem i Sienkiewiczem: pozytywistyczna reakcja na klęskę i poszukiwanie wyjścia z pesymizmu
- Powstanie styczniowe, bohaterstwo czy szaleństwo?
- Wielka Emigracja, czyli serce polskiej kultury
- Bić się czy nie bić? Dylematy pokolenia powstańców listopadowych (i nie tylko)
- Legiony Dąbrowskiego i Epopeja napoleońska, z księciem Józefem na koniu, czyli Jeszcze Polska nie zginęła…
- Targowica i Kościuszko
“Uśmiechnięta Polska” może odłożyć historyczną refleksję na półkę
Może ten ostatni tytuł zaniepokoił nową panią dyrektor, albo jej politycznych patronów? Może w “odnowionych mediach publicznych” obowiązują teraz zapisy na nazwiska konkretnych autorów? Nie wiem. Najwidoczniej wolność została już odzyskana i dzisiejsza “uśmiechnięta Polska” może odłożyć historyczną refleksję na półkę z napisem: pamięć zbędna i zabezpieczona - stwierdził historyk.
Czytaj także: Burza wokół słów konsul we Lwowie. "Płaci jej Polska, nie Ukraina. I wobec Polski powinna być lojalna"
Prof. Nowak: Link do urzędowego maila pani dyrektor nie działa
Następnie zaznaczył, że jeśli ktoś chciałby poznać powód likwidacji audycji, to “proszę nie pisać do pani dyrektor Programu 1 Polskiego Radia”. Prof. Nowak zaznaczył, że próbował, ale link, który ma kierować do jej urzędowego maila, nie działa.
Można pisać np. do pani wiceminister kultury Joanny Scheuring-Wielgus, która jako członek Rady Nadzorczej Polskiego Radia wręczała niegdyś nagrodę tejże Rady właśnie dla programu “Historia żywa”. Można też pisać na Berdyczów… - napisał.
Źródło: facebook.com