"Historia żywa" nie będzie już emitowana w Polskim Radiu. Prof. Nowak: Decyzja oznacza odświeżenie znanego z PRL pojęcia

3
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Kalbar

Mój cykl audycji pt. “Historia Żywa” emitowany w Programie 1 Polskiego Radia od ponad 8 lat został zakończony - poinformował historyk prof. Andrzej Nowak.

 • Prof. Nowak: Nowa pani dyrektor Programu 1 podjęła w poniedziałek decyzję, by zakazać dalszej emisji. O ile mi wiadomo “Historia żywa” miała sporą grupę zainteresowanych słuchaczy. Cóż – bardzo mi przykro, że nie będą już mogli swojej audycji posłuchać.
 • Historyk: Najwidoczniej wolność została już odzyskana i dzisiejsza “uśmiechnięta Polska” może odłożyć historyczną refleksję na półkę z napisem: pamięć zbędna i zabezpieczona.
 • Następnie zaznaczył, że jeśli ktoś chciałby poznać powód likwidacji audycji, to “proszę nie pisać do pani dyrektor Programu 1 Polskiego Radia”. Prof. Nowak zaznaczył, że próbował, ale link, który ma kierować do jej urzędowego maila, nie działa.
 • Zobacz także: Encyklopedia Pro-life. Prezes Ordo Iuris: Największa w historii Polski porcja rzetelnej wiedzy na temat obrony życia

Nareszcie koniec z “Historią żywą”! Ostatnia audycja w tym cyklu nosi symboliczny tytuł: “Rok 1918, czyli wolność odzyskana”. Nagrywany przeze mnie we współpracy z nieocenioną panią redaktor Dorotą Truszczak w Programie 1 Polskiego Radia i nadawany co tydzień od ponad ośmiu lat cykl już ponad 340 audycji został właśnie przerwany - napisał na swoim profilu facebookowym prof. Andrzej Nowak.

Zaznaczył, że ideą audycji było “pokazywanie historii nie jako wiedzy zamkniętej w podręcznikach, ale elementu naszej tożsamości narodowej, który stale wpływa na dokonywane przez nas wybory życiowe i całą naszą teraźniejszość”. 

Nowa pani dyrektor Programu 1 podjęła w poniedziałek decyzję, by zakazać dalszej emisji. O ile mi wiadomo “Historia żywa” miała sporą grupę zainteresowanych słuchaczy. Cóż – bardzo mi przykro, że nie będą już mogli swojej audycji posłuchać - dodał. prof. Nowak.

Prof. Nowak: Żadne merytoryczne powody

Historyk dodał, że nie padły żadne merytoryczne argumenty za likwidacją prowadzenia audycji. 

Taka nowa kultura. A może nie całkiem nowa. Decyzja pani dyrektor Programu 1 oznacza bowiem odświeżenie znanego z PRL pojęcia “półkownik”, to jest skierowanie na zamkniętą cenzorskim gestem “półkę” już gotowych produkcji medialnych - napisał.

Prof. Nowak wymienił następnie, które już nagrane programy idą na wspomnianą “półkę”:

 • Z Oleandrów do niepodległości, czyli legenda Legionów
 • Za „dobrego cara” i „cysorza” Franza Josefa, czyli ostatnie „blaski” zaborów
 • Rewolucja 1905 roku: między Różą Luksemburg i Józefem Piłsudskim
 • „Syzyfowe prace” i Kulturkampf, czyli rusyfikacja i germanizacja
 • Między Prusem i Sienkiewiczem: pozytywistyczna reakcja na klęskę i poszukiwanie wyjścia z pesymizmu
 • Powstanie styczniowe, bohaterstwo czy szaleństwo?
 • Wielka Emigracja, czyli serce polskiej kultury
 • Bić się czy nie bić? Dylematy pokolenia powstańców listopadowych (i nie tylko)
 • Legiony Dąbrowskiego i Epopeja napoleońska, z księciem Józefem na koniu, czyli Jeszcze Polska nie zginęła…
 • Targowica i Kościuszko

 

“Uśmiechnięta Polska” może odłożyć historyczną refleksję na półkę 

Może ten ostatni tytuł zaniepokoił nową panią dyrektor, albo jej politycznych patronów? Może w “odnowionych mediach publicznych” obowiązują teraz zapisy na nazwiska konkretnych autorów? Nie wiem. Najwidoczniej wolność została już odzyskana i dzisiejsza “uśmiechnięta Polska” może odłożyć historyczną refleksję na półkę z napisem: pamięć zbędna i zabezpieczona - stwierdził historyk.

Czytaj także: Burza wokół słów konsul we Lwowie. "Płaci jej Polska, nie Ukraina. I wobec Polski powinna być lojalna"

Prof. Nowak: Link do urzędowego maila pani dyrektor nie działa 

Następnie zaznaczył, że jeśli ktoś chciałby poznać powód likwidacji audycji, to “proszę nie pisać do pani dyrektor Programu 1 Polskiego Radia”. Prof. Nowak zaznaczył, że próbował, ale link, który ma kierować do jej urzędowego maila, nie działa. 

Można pisać np. do pani wiceminister kultury Joanny Scheuring-Wielgus, która jako członek Rady Nadzorczej Polskiego Radia wręczała niegdyś nagrodę tejże Rady właśnie dla programu “Historia żywa”. Można też pisać na Berdyczów… - napisał.

Źródło: facebook.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
3
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo