Greta Thunberg zakończyła edukację. Co dalej z jej strajkiem klimatycznym rozpoczętym kilka lat temu? Lewicowa aktywistka wyjaśniła swoją przyszłość
Greta Thunberg poinformowała, że skończyła edukację szkolną. Z tego powodu wyjawiła co będzie ze strajkiem klimatycznym, który zapoczątkowała w 2018 roku przed szwedzkim parlamentem.
- W 2018 roku nikomu jeszcze nie znana uczennica Greta Thunberg zapoczątkowała przed szwedzkim parlamentem strajk klimatyczny.
- Sprawę bardzo szybko podchwyciły tamtejsze media szeroko relacjonując jej wypowiedzi, które były inspirowane przez różne osoby z jej otoczenia.
- Aktywistka, która zyskała światowy rozgłos i spotykała się z różnymi przywódcami na świecie skończyła niedawno edukację szkolną.
- Zobacz także: Szwecja chce przerzucić swoich imigrantów do Unii Europejskiej? Europoseł Patryk Jaki komentuje absurdalny pomysł Brukseli: "Polska nie powinna płacić za imigrantów"
Greta Thunberg oświadczyła w mediach społecznościowych, że kończy swój udział w szkolnym strajku dla klimatu. Protest zapoczątkowała w 2018 roku przed szwedzkim parlamentem. Nie oznacza to, że aktywistka usuwa się w cień. Nadal będzie protestować, jednak już nie jako uczennica. Manifestacje, które odbywały się w piątki po epidemii koronawirusa zaczęły tracić frekwencję.
Dziś kończę szkołę średnią, co oznacza, że nie będę mogła dłużej strajkować dla klimatu - poinformowała za pomocą Twittera Greta Thunberg.
School strike week 251. Today, I graduate from school, which means I’ll no longer be able to school strike for the climate. This is then the last school strike for me, so I guess I have to write something on this day.
Thread🧵 pic.twitter.com/KX8hHFDyNG — Greta Thunberg (@GretaThunberg) June 9, 2023
Thunberg podkreśliła jednak, że nadal będzie protestować przeciwko niewystarczającym działaniom polityków przeciwko globalnemu ociepleniu, ale już nie jako uczennica.
Czytaj więcej: Europejski Trybunał Praw Człowieka odrzucił skargę ośmiu Polek. Chodziło o aborcję
Thunberg wyjaśniła co dalej ze strajkiem klimatycznym
W Sztokholmie odbywający się w piątki strajk szkolny przed parlamentem w praktyce wbrew nazwie nie oznaczał wagarów. Gdy Thunberg przystępowała do protestu miała indywidualny tok nauczania ze względu na diagnozę spektrum autyzmu, a inni uczniowie dołączali do manifestacji poza lekcjami lub przychodzili całymi klasami z nauczycielami w ramach zajęć.
W 2019 roku aktywistka przerwała na rok naukę, aby skoncentrować się na działalności klimatycznej. Podczas epidemii koronawirusa fizyczny protest został zawieszony, a wznowiony nie miał już tak dużej frekwencji, jak wcześniej.
Młodzi Szwedzi w wyborach parlamentarnych jesienią 2022 roku, czyli pierwszym głosowaniu po rozpropagowaniu uczniowskich protestów, opowiedzieli się za partiami prawicowymi, które w Szwecji przejęły władzę od socjaldemokratów. Według badania Valu dla telewizji SVT wyborcy w wieku 18-21 lat poparli liberalno-konserwatywną Umiarkowaną Partię Koalicyjną (26 proc.) oraz prawicowych Szwedzkich Demokratów (22 proc.). Partia Ochrony Środowiska - Zieloni otrzymała 5 proc. głosów.
Źródło: interia.pl