Główna stopa Narodowego Banku Polskiego zostanie utrzymana? Stopa referencyjna pozostanie na tym samym poziomie. Rada Polityki Pieniężnej nie podejmuje radykalnych kroków
Główna stopa Narodowego Banku Polskiego, została utrzymana na poziomie 5,75 procent. To już trzeci miesiąc z rzędu, w którym Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się nie zmieniać wysokości stóp procentowych.
- Główna stopa Narodowego Banku Polskiego została utrzymana na dotychczasowym poziomie.
- Rada Polityki Pieniężnej już trzeci miesiąc z rzędu nie zmienia stopy referencyjnej.
- Monika Kurtek wskazuje, że obniżka stóp procentowych w najbliższych miesiącach jest możliwa.
- Zobacz także: Minister Dziemianowicz-Bąk przeprowadza czystki w instytucjach państwowych. Chodzi o pozycję prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Uścińska ofiarą politycznej zemsty
Główna stopa Narodowego Banku Polskiego, stopa referencyjna, została utrzymana na poziomie 5,75 procent. To już trzeci miesiąc z rzędu, w którym Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się nie zmieniać wysokości stóp procentowych.
Główny ekonomista Banku Pocztowego Monika Kurtek, uważa, że utrzymanie stóp procentowych na dotychczasowym poziomie wynika z niepewności co do kształtowania się inflacji w tym roku.
Początek 2024 r. upływać będzie pod znakiem dalszego schodzenia inflacji na niższe poziomy. Jeżeli zostaną odmrożone ceny energii dla gospodarstw domowych i jeżeli VAT na żywność wróci do wyższych poziomów, to inflacja może zacząć przyspieszać. Wydaje się, że ta niepewność dotycząca tego, jak inflacja będzie się kształtować, trzyma Radę Polityki Pieniężnej w trwaniu i oczekiwaniu na kolejne dane - powiedziała Monika Kurtek.
Monika Kurtek wskazuje, że obniżka stóp procentowych w najbliższych miesiącach jest możliwa, ale nie jest przesądzona. Dodaje, że kluczowym czynnikiem, który umożliwiłby Radzie Polityki Pieniężnej podjęcie takiego kroku, jest spadek inflacji.
W ubiegłym roku Rada Polityki Pieniężnej dwukrotnie obniżyła stopy procentowe. Pierwszy raz we wrześniu o 75 punktów bazowych, a drugi raz w październiku o 25 punktów bazowych.
Czytaj więcej: Eksperci alarmują: Program wsparcia przyczyni się do skoku cen mieszkań. "Historia może się powtórzyć"
Inflacja konsumencka w Polsce
Inflacja konsumencka wyniosła 6,1 proc. w ujęciu rocznym w grudniu 2023 r. W stosunku do listopada ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,1 proc., podał Główny Urząd Statystyczny.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w grudniu 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 6,1 proc. (wskaźnik cen 106,1), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,1 proc. (wskaźnik cen 100,1) - czytamy w komunikacie GUS.
W grudniu 2023 r. ceny żywności i napojów bezalkoholowych wg szybkiego szacunku wzrosły w porównaniu do grudnia 2022 r. o 5,9 proc. Ceny nośników energii wzrosły o 9,8 proc., a paliw do prywatnych środków transportu spadły o 6 proc.
W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,2 proc. m/m, nośników energii spadły o 0,3 proc., a paliw do prywatnych środków transportu spadły o 1,8 proc. Konsensus rynkowy wynosił: +6,5 r/r i +0,3 proc. m/m.
Na bardziej szczegółowe statystyki z rozbiciem na konkretne towary i usługi trzeba jeszcze poczekać.
Źródło: radiomaryja.pl