Wspieraj wolne media

Główna stopa Narodowego Banku Polskiego zostanie utrzymana? Stopa referencyjna pozostanie na tym samym poziomie. Rada Polityki Pieniężnej nie podejmuje radykalnych kroków

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Unsplash

Główna stopa Narodowego Banku Polskiego, została utrzymana na poziomie 5,75 procent. To już trzeci miesiąc z rzędu, w którym Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się nie zmieniać wysokości stóp procentowych.

Główna stopa Narodowego Banku Polskiego, stopa referencyjna, została utrzymana na poziomie 5,75 procent. To już trzeci miesiąc z rzędu, w którym Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się nie zmieniać wysokości stóp procentowych.

Główny ekonomista Banku Pocztowego Monika Kurtek, uważa, że utrzymanie stóp procentowych na dotychczasowym poziomie wynika z niepewności co do kształtowania się inflacji w tym roku.

Początek 2024 r. upływać będzie pod znakiem dalszego schodzenia inflacji na niższe poziomy. Jeżeli zostaną odmrożone ceny energii dla gospodarstw domowych i jeżeli VAT na żywność wróci do wyższych poziomów, to inflacja może zacząć przyspieszać. Wydaje się, że ta niepewność dotycząca tego, jak inflacja będzie się kształtować, trzyma Radę Polityki Pieniężnej w trwaniu i oczekiwaniu na kolejne dane - powiedziała Monika Kurtek.

Monika Kurtek wskazuje, że obniżka stóp procentowych w najbliższych miesiącach jest możliwa, ale nie jest przesądzona. Dodaje, że kluczowym czynnikiem, który umożliwiłby Radzie Polityki Pieniężnej podjęcie takiego kroku, jest spadek inflacji.

W ubiegłym roku Rada Polityki Pieniężnej dwukrotnie obniżyła stopy procentowe. Pierwszy raz we wrześniu o 75 punktów bazowych, a drugi raz w październiku o 25 punktów bazowych.

Czytaj więcej: Eksperci alarmują: Program wsparcia przyczyni się do skoku cen mieszkań. "Historia może się powtórzyć"

Inflacja konsumencka w Polsce

Inflacja konsumencka wyniosła 6,1 proc. w ujęciu rocznym w grudniu 2023 r. W stosunku do listopada ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,1 proc., podał Główny Urząd Statystyczny.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w grudniu 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 6,1 proc. (wskaźnik cen 106,1), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,1 proc. (wskaźnik cen 100,1) - czytamy w komunikacie GUS. 

W grudniu 2023 r. ceny żywności i napojów bezalkoholowych wg szybkiego szacunku wzrosły w porównaniu do grudnia 2022 r. o 5,9 proc. Ceny nośników energii wzrosły o 9,8 proc., a paliw do prywatnych środków transportu spadły o 6 proc. 

W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,2 proc. m/m, nośników energii spadły o 0,3 proc., a paliw do prywatnych środków transportu spadły o 1,8 proc. Konsensus rynkowy wynosił: +6,5 r/r i +0,3 proc. m/m. 

Na bardziej szczegółowe statystyki z rozbiciem na konkretne towary i usługi trzeba jeszcze poczekać. 

Źródło: radiomaryja.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo