Gdzie są ci mężczyźni? Na uniwersytetach medycznych duża przewaga kobiet
Wśród absolwentów studiów II stopnia na politechnikach 43 proc. to kobiety. Na uczelniach medycznych 27 proc. to mężczyźni. Są programy takie jak "Dziewczyny na politechniki". Nie ma programów "Chłopaki na medyczne"- zwróciło uwagę Stowarzyszenie na rzecz Chłopców i Mężczyzn.
- Stowarzyszenie na rzecz Chłopców i Mężczyzn stwierdziło, że “generalnie w Polsce nie jest dobrze z równością w edukacji wyższej”.
- W roku akademickim 2021/2022 mężczyźni stanowili 41,6 proc. studentów i jeszcze mniej absolwentów.
- Największą przewagę mężczyzn (67 do 33) mają szkoły wojskowe. Ale to nadal daleko od proporcji w szkołach medycznych - wynoszą one średnio 76 do 24 i są wyższe nawet niż w szkołach pedagogicznych (75 do 25).
- Zobacz także: Lubelszczyzna. Przekroczone normy radioaktywnego radonu w szkole. Dzieci uczą się zdalnie
Wśród absolwentów studiów II stopnia na politechnikach 43% to kobiety. Na uczelniach medycznych 27% to mężczyźni.
Są programy takie jak "Dziewczyny na politechniki".
Nie ma programów "Chłopaki na medyczne".
Dość lekceważenia chłopców i mężczyzn! Powiedz "Tak" równości! pic.twitter.com/zWnMDJvwIs — Stowarzyszenie na rzecz Chłopców i Mężczyzn (@schmorgpl) January 24, 2024
Stowarzyszenie na rzecz Chłopców i Mężczyzn stwierdziło, że “generalnie w Polsce nie jest dobrze z równością w edukacji wyższej”.
W roku akademickim 2021/2022 mężczyźni stanowili 41,6 proc. studentów i jeszcze mniej absolwentów. Nierówności są na licznych; te na korzyść mężczyzn istnieją na politechnikach, gdzie proporcje wynoszą 63 do 37; analogiczne, tylko odwrotne, są na uniwersytetach. Największą przewagę mężczyzn (67 do 33) mają szkoły wojskowe. Ale to nadal daleko od proporcji w szkołach medycznych - wynoszą one średnio 76 do 24 i są wyższe nawet niż w szkołach pedagogicznych (75 do 25) - podało stowarzyszenie.
Czytaj także: Lewica chce karać za "mowę nienawiści". Apel do prezydenta Dudy
Mężczyźni na uczelniach medycznych
Okazuje się, że Uniwersytet Medyczny w Białymstoku wypada najgorzej (22, 8 proc. mężczyzn wśród studentów), choć nie odbiega aż tak od innych uczelni. Kolejny jest Warszawski Uniwersytet Medyczny - 25,1 proc. mężczyzn wśród studentów.
26,9 proc. mężczyzn studiuje na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, a 28,1 proc. na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie.
Stowarzyszenie na rzecz Chłopców i Mężczyzn powołało się na dane Głównego Urzędu Statystycznego.
Źródło: schm.org.p