Francja: Władze podejmują stanowcze kroki. Wprowadzą w mediach społecznościowych ograniczenia dla nieletnich
W ostatnich dniach do francuskiego parlamentu wpłynął projekt ustawy regulujący kwestię mediów społecznościowych. Według nowego prawa, nieletni poniżej 15. roku życia będą potrzebowali zgody do założenia konta. Z kolei minimalny wiek, w którym dzieci będą mogły posiadać konto na takich portalach to minimum 13 lat.
- Francuska izba niższa parlamentu, czyli Zgromadzenie Narodowe przyjęło na początku marca ustawę regulujące korzystanie z mediów społecznościowych przez osoby nieletnie.
- Celem nowego prawa ma być ochrona dzieci przed szkodami wyrządzanymi przez sieci społecznościowe.
- Według danych koncernu Meta, 32 proc. nastolatków przyznaje się do posiadania kompleksów ze względu na swój wygląd.
Francuska izba niższa parlamentu, czyli Zgromadzenie Narodowe przyjęło na początku marca ustawę regulujące korzystanie z mediów społecznościowych przez osoby nieletnie. Projekt zgłosili posłowie z ugrupowania Horizons posiadające 29 posłów.
Celem nowego prawa ma być ochrona dzieci przed szkodami wyrządzanymi przez sieci społecznościowe. Według Laurenta Marcangeliego z partii Horizons wprowadzenie tego rozwiązania do francuskiego prawa byłoby korzystne również pod kątem zwalczania cyberprzemocy.
Dwa miliony dzieci narażonych jest na kontakt z treściami pornograficznymi każdego miesiąca, a milion uczniów pada ofiarą cyberprzemocy - stwierdził minister ds. transformacji cyfrowej Jean-Noel Barrot.
🇫🇷Francja chce zakazać najmłodszym dostępu do mediów społecznościowych. Nieletni poniżej 15 lat będą potrzebowali zgody rodziców, by założyć konto na portalu. Projekt określa też minimalny wiek, od kiedy założenie konta będzie możliwe - 13 lat. pic.twitter.com/wE2xiqvhf1 — Radio ZET NEWS (@RadioZET_NEWS) March 14, 2023
Czytaj więcej: Gzowski: Według pani Ochojskiej mamy być oprawcą. Absurdalne i niegodne osoby, która piastuje tak wysokie stanowisko [NASZ WYWIAD]
Meta potwierdza. Nastolatkowie wstydzą się swojego wyglądu
Wnioskodawcy w uzasadnieniu projektu powołują się m.in. na wewnętrzne dokumenty grupy Meta, właściciela Facebooka i Instagrama; według nich 32 proc. nastolatek, które mają kompleksy z powodu swojego wyglądu, czuje się gorzej z tej przyczyny po wchodzeniu na Instagrama.
Jeśli nowe prawo zostanie przyjęte, umożliwi pociąganie portali społecznościowych do odpowiedzialności - zaznacza socjolog Divina Frau-Meigs.
Według badań stowarzyszenia Generation numerique, na które powoływali się posłowie partii Horizons, w 2021 roku co najmniej 63 proc. osób poniżej 13 roku życia miało konto na co najmniej jednej sieci społecznościowej.
Źródło: radiozet.pl, wnp.pl